Japonya'nın para birimi yenin dolar karşısında son 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, Maliye Bakanı Shunichi Suzuki yetkililerin yendeki değer kaybına karşı "kararlı adımlar" atabileceklerini açıkladı.

Yendeki değer kaybına karşı "kararlı adımlar" atılabileceği ifadesi, 2022 yılındaki piyasa müdahalesinden bu yana kullanılmamıştı.

Maliye Bakanı'nın açıklamalarının ardından yetkililer Japonya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Japonya Finansal Hizmetler Kurumu'nun uluslararası finans piyasalarını görüşmek üzere bir toplantı düzenlediğini duyurdu.

Yen toplantı yapılacağı haberinin ardından son 151,49 seviyesinde işlem gördü.

Maliye Bakanı Yardımcısı Masato Kanda toplantı sonrasında yaptığı açıklamada kurdaki hareketleri yakından izlediklerini ve bu hareketlere yönelik adım atmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Suzuki gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şimdi piyasa hareketlerini son derece önemle izliyoruz. Eğer aşırı hareketler olursa, kararlı adımlar atacağız ve hiçbir seçeneği göz ardı etmeyeceğiz" dedi.

MÜDAHALE GELMİŞTİ

Japonya Merkez Bankası(BOJ) Ekim 2022'de yen dolar karşısında 151,94 seviyesini gördüğünde müdahale etmişti.

BOJ'un geçen 17 yıl sonra ilk kez faiz artırımı yapmış olmasına rağmen yen değer kaybetmeye devam etti.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, BOJ'un kur hareketlerini ve bunların ekonomik ve fiyat gelişmeleri üzerindeki etkilerini de yakından takip edeceğini söyledi.