Japonya'da büyük şirketlerin ücretleri beklentilerin üzerinde artırması, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) sekiz yıldır uyguladığı negatif faiz politikasını önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda sona erdirme ihtimalini önemli ölçüde artırdı.

Konuya yakın kaynaklar, Kazuo Ueda'nın geçen yıl Nisan ayında BOJ başkanı olarak göreve başlamasından bu yana negatif faiz politikasının sona erdirilmesine yönelik BOJ içindeki hazırlıkların sürdüğünü ve yıl sonuna kadar büyük ölçüde tamamlandığını dile getirdi.

Aralarında Ueda'nın da bulunduğu BOJ yetkilileri son zamanlarda yaptıkları açıklamalarda, negatif faiz politikasının ne zaman sona erdirileceğinin işçiler ve işverenler arasında bu yılki ücret pazarlıklarının sonucuna bağlı olacağını vurguladılar.

Japonya'daki en büyük sendika grubu, büyük şirketlerle yapılan ücret pazarlıklarında maaşların yüzde 5,28 artırılması sonucuna varıldığını açıkladı. Bu artış, son 33 yılın en yüksek artışı ve ve yüzde 4,5 civarındaki tahminlerin oldukça üzerinde bulunuyor.

FAİZLER POZİTİF TARAFA GEÇEBİLİR

Analistler, maaş artışının, BOJ'un önümüzdeki hafta salı günü sona erecek iki günlük toplantısında negatif faiz politikasını sona erdirme ihtimalini güçlendirdiğini dile getirdiler.

BOJ'un iki günlük toplantısının ardından para politikasını kararını 19 Şubat Salı TSİ 053.0 ila 07.30 arasında açıklaması bekleniyor.

BOJ'un dokuz üyeli para politikası kurulu koşulların uygun olduğunu düşünürse, BOJ gecelik faiz oranını yeni hedef olarak belirleyecek ve finansal kurumların BOJ'daki rezerv fazlalarına yüzde 0.1 faiz ödeyerek bu oranı yüzde 0-0.1 aralığında belirleyecek.

BOJ önceki başkanı Kuroda döneminde, 2013 yılında büyümeyi yeniden artırmak ve enflasyonu yaklaşık iki yıl içinde yüzde 2 hedefine yükseltmeyi amaçlayan devasa bir varlık alım programı başlatmıştı.

2016 YILINDA BAŞLADI

Japonya'daki düşük enflasyonun varlık alım programını daha sürdürülebilir bir programla değiştirmek zorunda bırakması nedeniyle BOJ 2016 yılında negatif faiz ve getiri eğrisi kontrolü uygulamaya başlamıştı.

Fakat geçen yıl yendeki sert düşüşlerin ithalat maliyetlerini artırması ve Japonya'nın son derece düşük faizinin maliyetine yönelik eleştirilerinin artması üzerine BOJ, Temmuz 2023'te getiri eğrisine yönelik kontrol mekanizmalarını gevşetme kararı almıştı.

BOJ'un negatif kısa vadeli faiz politikasını sona erdirmesi, 2007'den bu yana ilk faiz artırımı olacak.