Jeff Bezos, Amazon'daki hisselerinin çoğunu sattı. Ünlü milyarderin son günlerdeki satışlarının toplam değeri 4 milyar doların üzerine çıktı..

Bezos'un 1994 yılında kurduğu teknoloji devi, ünlü milyarderin dört işlem gününde 24 milyon Amazon hissesi sattığını söyledi.

Bezos’un Amazon hisse rallisiyle oluşan sermaye kazançlarından vergi ödememek için satışı tercih ettiği düşünülüyor.

Bezos, Amazon'un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor ve 190 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri.

SATIŞLARIN DEVAMI GELEBİLİR

Bezos, Amazon hisselerini en son 2021 yılında satmıştı.

Bu ayın başlarında şirket, gelecek yıl içinde mevcut fiyatlarla yaklaşık 8,4 milyar dolar değerinde 50 milyon adet hisse satabileceğini açıklamıştı.

İlk 12 milyon hissenin satışı cuma günü duyuruldu. Cuma günkü satışı dün 12 milyon hissenin daha satışına ilişkin bir başka duyuru izledi.

280 MİLYON DOLARLIK VERGİDEN YIRTTI

Bezos, geçen yıl Washington eyaletinin Seattle şehrinden Florida eyaletinin Miami şehrine taşındığı için sattığı 4 milyar dolarlık hisse senedi üzerinden yaklaşık 280 milyon dolar vergi tasarrufu sağlayacak.

Hisse senetlerinin ya da diğer uzun vadeli yatırımların satışından 250 bin doların üzerindeki kazanç elde edilirse, yeni düzenlemeye göre bu gelir Washington eyaletinde yüzde 7 oranında vergilendiriliyor. Florida'da ise bu kazanç üzerinden eyalet vergisi alınmıyor.

Bezos kasım ayında yaptığı açıklamada ailesinin kısa bir süre önce çocukluğunun bir kısmını geçirdiği Miami'ye geri taşındığını ve Blue Origin uzay projesine yakın olmak istediğini söylemiş, Nişanlısı Lauren Sánchez'e atıfta bulunarak Instagram'da "Lauren ve ben Miami'yi seviyoruz" demişti.

Ancak bu söylem Bezos'un vergiden kaçınmak için Miami'ye taşındığına ilişkin spekülasyonları durdurmaya yetmedi.