Elon Musk, Jeff Bezos'un eski eşi MacKenzie Scott'u hayırseverliğiyle Batı medeniyetini yok etmekle suçlamış ve sert bir şekilde X üzerindeki paylaşımlarıyla eleştirmişti. Ancak Scott, Musk'ın sözlerini pek de kale almış gibi görünmüyor.

Bezos'un eski eşi 361 kuruluşa 640 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu. Bağışlar, geçen yıl başlangıçta vermeyi taahhüt ettiği 250 milyon doların iki katından fazla.

Scott'a hayırseverlik konusunda yardımcı olan Lever for Change, 279 kâr amacı gütmeyen kuruluşun her birine 2 milyon dolar, geri kalan 82 kuruluşun ise 1 milyon dolar alacağını söylüyor.

Scott'ın yüklü bağışı, Musk'ın onun hayır işlerini eleştirmesinden haftalar sonra geldi. Musk, 6 Mart'ta artık silinmiş olan bir X gönderisinde, "Eski eşlerinden nefret eden süper zengin eski eşler, 'Batı Medeniyeti'nin ölmesinin nedenleri arasında listelenmeli" diye yazmıştı.

Musk, neden Scott'ı seçtiğini açıklamadı ancak kurumsal çeşitliliği, eşitliği ve katılımı teşvik etme çabalarını sert bir şekilde eleştirdi.

Bu, Musk'ın Scott'ı hayır kurumlarına milyarlarca dolar bağışladığı için dolandırdığı ilk sefer değil. Mayıs 2022'de Musk, Scott'ın hayır kurumu gibi davrananlara bağış yapması nedeniyle şirketlerinin Demokrat Parti tarafından kenara itildiğini iddia etmişti.

Musk 31 Mayıs 2022'de bir X gönderisinde "MacKenzie Scott'ın eski kocasının pek de büyük bir hayranı olmadığını söylemem yanlış olmaz. Ne yazık ki pek çok kişi çapraz ateşin ortasında kalıyor" demişti.

Scott ise Musk'ın parasını nasıl kullandığına ilişkin yorumlarına kamuoyu önünde herhangi bir tepki vermeyip bağışlarına devam ediyor.

Scott'ın bu yılki bağışları arasında kadın sağlığına ve azınlık gruplarına verilen destek de yer alıyor. 

Scott, 2022'de Medium'daki bir blog yazısında yetersiz hizmet alan topluluklardan insanların seslerini ve fırsatlarını destekleyen 343 kuruluşa yaklaşık 2 milyar dolar bağışladığını söylemişti.