Fuhuş, pedofili, insan kaçakçılığı gibi suçlardan cezaevinde olduğu sırada intihar eden ABD'li iş insanı Jeffrey Epstein'ın bu defa da hücre arkadaşı gündemde.

Çalınan uyuşturucu parası nedeniyle işkence yaptığı ve boğduğu bir adam da dahil olmak üzere dört kişiyi öldürmekten suçlu bulunan emekli bir polis memuru, pazartesi günü dört ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

56 yaşındaki Nicholas Tartaglione, geçen yıl mahkum edildi. Davası, hem suçun vahşeti hem de Tartaglione'nin, federal seks ticareti suçlamalarıyla yargılanmayı beklerken kendini öldüren siyasi bağlantılı Jeffery Epstein'ın kısa süreliğine hücre arkadaşı olması nedeniyle dikkat çekti.

Savcılar, Tartaglione'nin işkence yaptığı adamın, kokain satın almak amacıyla kendisinden 250 bin dolar çaldığına inanılan Martin Luna olduğunu söyledi. 

Savcılar, Tartaglione'nin Martin Luna'yı boğmasını Urbano Santiago, Miguel Luna ve Hector Gutierrez'in izlemeye zorlandıklarını söyledi. Daha sonra açılan ateş sonucu da hepsi öldürüldü. Müfettişler, Tartaglione'nin Otisville, New York'taki evinde birlikte gömülmüş dört adamın cesetlerini buldu.

Cinayetlerde suç ortağı olduğu iddia edilenlerden biri, 2017 yılında FBI ajanları onu tutuklamaya hazırlanırken arabasında kendini vurmuştu. Joseph Biggs adlı başka bir adam ise kurbanlardan birini öldürme suçunu kabul ettikten sonra 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Biggs, Tartaglione'nin duruşmasında tanık olarak cinayetleri anlattı.

Tartaglione, öldüğü sırada Epstein'in hücre arkadaşı değildi ancak Epsten'ın intihar soruşturmasında kritik bir tanık olduğu edildi.