Barcelona'da senaryo yeniden değişti. RAC1'de yer alan ve SPORT tarafından doğrulanan habere göre, kulüp başkanı Joan Laporta, Xavi Hernandez'in gelecek sezon takımın başında kalmamasına karar verdi.

Bu karar, takımın La Liga'yı ikinci sırada bitirmesi halinde Rayo Vallecano maçına kadar resmi olarak açıklanmayacak. Başkan Laporta, Xavi Hernandez'in Almeria maçı öncesi basın toplantısındaki konuşmaları nedeniyle bu kararı aldı.

Girona'ya karşı alınan mağlubiyet sonrası takıma duyduğu öfkeyi göstermiş olan Laporta, Xavi'nin kulübün içinde bulunduğu ekonomik zorluklar nedeniyle gelecek sezon Real Madrid ve diğer Avrupa kulüpleriyle rekabet etmenin zor olacağını belirttiği açıklamalarından rahatsız oldu.

Xavi, bu sezon yapılan hataların tekrarlanmaması için kadroda değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı ancak taraftarları, kulübün geçmişteki gibi istediği transferleri gerçekleştirebilecek durumda olmadığı konusunda uyardı.

ANLAŞMADAN VAZGEÇTİLER

Bu açıklamalar, başkan Laporta'da derin bir hayal kırıklığı yarattı ve çok öfkelenen başkan, Almeria'ya gitmediği gibi sportif direktör Deco da maça katılmadı.

Kızgın ve hayal kırıklığına uğramış Laporta, spor komisyonu üyeleri ve bazı yöneticilerle görüştükten sonra, 24 Nisan'da Xavi ile yaptığı anlaşmadan vazgeçmeye karar verdi. Buna göre Terrassa doğumlu teknik adam, 30 Haziran'da kulübün başında kalma kararından geri adım atacak ve gelecek sezon Barça'nın teknik direktörü olarak devam etmeyecek.

XAVI HABERSİZ

Laporta'nın Almeria'ya gitmemesi, Barcelona'da tüm alarmların çalmasına neden oldu. Ancak, Pepe Mel'in takımına karşı galip gelen Xavi, maç sonrasında kulüpten kimsenin kendisiyle geleceği veya açıklamaları hakkında konuşmak için temasa geçmediğini belirtti. Xavi, senaryodaki bu yeni değişiklikten ve alınan karardan habersizdi.

Bugün kulübün ofislerinde en yakın çevresiyle birlikte olan Başkan Laporta, Jonatan Giraldez'in takımının Real Sociedad ile oynayacağı Copa de la Reina finalini canlı izlemek üzere yarın Zaragoza'ya gitmeyi planlıyor.

SON MAÇ BEKLENİYOR

Pazar günü ise Rayo Vallecano'ya karşı oynanacak maçı izlemek için Olimpic Lluis Companys'deki locasında olacak. Barça'nın bu maçta alacağı bir galibiyet, sezonun minimum hedefi olan La Liga'da ikinciliği garantileyecek. Kulübe göre bu hedefe ulaşıldığında, önümüzdeki hafta Xavi'yle tekrar konuşmanın ve yedek kulübesindeki değişikliği duyurmanın zamanı gelmiş olacak.