Geçen hafta CNN'in Atlanta'daki stüdyosunda gerçekleşen Donald Trump-Joe Biden münazarası sonrasında ABD resmen seçim atmosferine girdi... 

81 yaşındaki Biden ile 78 yaşındaki Trump karşı karşıya gelirken Biden'ın münazara sırasında lafı ağzında gevelemesi ve konudan konuya atlayarak kafa karıştırması Demokratları karıştırdı. Birçok Demokrat Parti üyesi ve bağışçı Biden'ın performansını yerden yere vururken bugün yeni bir iddia ortaya atıldı. 

İngiliz Mail on Sunday'e konuşan kaynaklar, Biden'ın kasten başarısız olması tuzak kurulduğunu öne sürdü. ABD siyasetinde önemli bir isim olan ve First Lady görevini üstlendikten sonra dışişleri bakanlığı yaptıktan sonra başkanlık için de aday olan Hillary Clinton'ın eski bir yardımcısı, "Daha önce hiç bu kadar erken bir tartışma olmamıştı. Geleneksel olarak münazaralar Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kongrelerinden sonra yapılır" dedi. 

Biden'ın kötü gösterilmesi için bu programın yapıldığı belirtilirken ileri yaşı dolayısıyla sık sık eleştiri okları çevrilen Biden'ın "yumuşak bir darbe" ile görevden alınmak istendiği de belirtildi. 

Kaynak, "Genelde ilk münazaralar Kasım ayında yapılan seçimlerden önce Eylül ayının başında yapılır" derken, "Biden'ın yakın çevresi erken bir münazara istedi. Bunun sebebi olarak da onun ülkeyi yönetecek kadar iyi durumda olmadığı ve bunun da bir süredir bilindiği gösterildi" ifadesini kullanırken yumuşak darbe kavramını ortaya attı. 

Öte yandan İngiliz medyasına konuşan kaynaklar, "Biden'ı, Trump'ın önünde erkenden test etmek istediler, eğer başarısız olursa onu zamanında değiştirmek için. Elbette çok feci bir şekilde çuvalladı Biden" dedi.

Bir diğer kaynak ise, "Demokratlar açık açık Biden'ı destekliyor çünkü ABD Başkanı'na sadık gözükmemek istemiyorlar fakat gizli konuşmalarda bir süredir Biden'ın çok yaşlı olduğu Trump'ı yenemeyeceği konuşuluyor" ifadesini kullandı. 

YENİ ADAY HAREKETE GEÇTİ

Biden'ın yarıştan çekilmesi durumunda Demokratlar adına yarışması beklenen Michigan Valisi Gretchen Whitmer'ın haftalar önce gizlice bir ekibini Washington'a gönderdiğini ve burada hazırlıklar yaptığı da belirtildi.

Whitmer'ın ekibinin Demokrat yetkililerle görüştüğü ve sürekli hareket halinde olduğu da kayıtlara geçti. 

İNATÇI BIDEN TEK İSMİ DİNLEYECEK

Öte yandan ABD medyası, Biden'ı yarıştan çekilmeye ikna edecek tek ismin ABD'nin eski başkanı Barack Obama olduğunu da yazdı. Bir kaynak, "Obama, Joe Biden'ın eşi ve kız kardeşinden sonra Başkan'ı ikna edebilecek belki de tek insan" yorumunu yaparken, bazı büyük bağışçılardan Obama'ya Biden'ı ikna etmesi için baskı yaptığı da aktarıldı.

Clinton'ın ismini açıklamayan eski yardımcılarından biri, "Gelecek birkaç gün çok kritik olacak zira yeni anketler gelecek ve parti içinde hesaplaşmalar olabilir. Kapalı kapılar arkasında birçok anlaşma yapılabilir. Joe yarışı bırakma kararı verene kadar kimse açıklama yapmayacak. Biden inatçı bir genç adamdı ve şimdi de inatçı bir yaşlı adam" dedi.