Avrupa Şampiyonası'na (14 Haziran - 14 Temmuz) kısa bir süre kala, Fenerbahçe'nin ünlü teknik direktörü Jose Mourinho, İtalya Milli Takımı'nın yeteneklerini sorguladı.

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olan Mourinho, Portekiz ile Hırvatistan arasında oynanan karşılaşmada televizyon yorumculuğu yaparken İtalya hakkında eleştirel açıklamalarda bulundu.

İtalya'nın 2020 şampiyonluğunu koruma şansı olmadığını söyleyen Mourinho, "Neredeyse herkesin benim gibi düşündüğüne ikna oldum. Portekiz, İngiltere, Fransa, ardından Almanya ve İspanya. Ama İtalya Avrupa şampiyonu olabilir mi? Ben buna inanmıyorum." dedi.

İtalya'nın neden Avrupa Şampiyonluğu unvanını koruyamayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Turnuvayı kazanmak için yeterli yetenekleri olduğunu düşünmüyorum, son Avrupa Şampiyonası'nı kazandılar ama bunu ikinci kez yapabileceklerine inanmıyorum."

"ROMA'DA DURUM FARKLIYDI"

Portekizli teknik direktör, İtalya ve özellikle Serie A'yı yakından tanıyor.

Türkiye'deki görevinden önce, bu yılın ocak ayına kadar Roma'nın teknik direktörlüğünü yaptı ve 2022'de Roma ile Konferans Ligi şampiyonluğunu kazandı.Ancak kışın başında görevden alındı.

Roma'da hep tersini söylediler ama kulüp kazanmak için oynamadı. Ben her zaman kazanmak ve tek bir puan bile vermemek isterim, beni motive eden de bu. Roma'da durum böyle değildi.

İtalya Milli Takımı son zamanlarda kötü bir performans sergiliyor. Luciano Spalletti'nin takımı, 2018'den sonra Katar'daki 2022 Dünya Kupası'nı da kaçırdı. Avrupa Şampiyonası elemeleri de tatmin edici geçmedi, ancak takım Almanya'daki turnuvaya katılmaya hak kazandı.

"PORTEKİZ KAZANABİLİR"

EURO 2024 için ülkesi Portekiz'in şansının yüksek olduğunu dile getiren Mourinho, "Önceki jenerasyonlara saygısızlık etmek istemem ama kadronun derinliği ve kalitesi açısından şu anda muhtemelen sahip olduğumuz en iyi takımız ve Portekiz Avrupa Şampiyonasını kazanabilir." dedi.