Yatırım bankası JPMorgan, Türk banka hisseleriyle ilgili bir analiz yayımladı.

JPMorgan analistleri Mehmet Sevim ve Samuel Goodacre tarafından hazırlanan raporda bankanın Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ile Yapı Kredi'yi 'Negatif Katalizör İzleme' listesine aldıkları belirtildi.

"Türkiye'deki makroekonomik normalleşme ve bunun sonucunda bankacılık sektörü için ortaya çıkan olumlu uzun vadeli görünümden heyecan duyuyoruz" denilen raporda CEEMEA bölgesindeki banka hisselerine kıyasla Türkiye'de bankacılık endeksinin yılbaşından bu yana yüzde 12 prim yaptığı da kaydedildi.

Ancak banka, kısa vadede çekirdek operasyonel trendin kötüleşebileceğini ve KKM'den dönüş çabalarının ilave risk oluşturacağını söyledi.

Raparda "Güçlü hisse senedi fiyat peformansının yanı sıra temel trendlerin kötüleşeceğine dair beklentimize dikkat ederek dördüncü çeyrek sonuçlarına temkinli yaklaşıyor ve Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi'yi Negatif Katalizör İzleme'listesine alıyoruz" dendi.

Banka tarafından yayımlanan raporun ardından bankacılık endeksinde düşüşler yaşandı. 

BIST 100 endeksi yüzde 0,34 primle 8.037 puandayken bankacılık endeksi saat 15.08 itibarıyla yüzde 2,63 düşüşle 9.289 puana indi.

HEDEF FİYATLARINI DEĞİŞTİRDİ

JP Morgan banka için de tavsiyesi 'nötr' olarak belirlerken Akbank ve İş Bankası için hedef fiyatını yükseltti. Garanti Bankası ve Yapı Kredi hedef fiyatını ise düşürdü.

Buna göre banka Akbank için hedef fiyatını 42 TL'den 45 TL'ye yükselttirken İş Bankası hedef fiyatını 26,2 TL'den 30 TL'ye yükseltti.

Garanti Bankasının hedef fiyatı 73,50 TL'den 72,40 TL'ye çekilirken Yapı Kredi'nin hedef fiyatı da 27 TL'ye çekildi. Yapı Kredi'nin önceki hedef fiyatı 28 TL olarak açıklanmıştı.