ABD'li yatırım bankası JPMorgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, 1970'lerde ABD'yi zora sokan ekonomik sorunların tekrarlanmasından endişe ediyor.

Salı günü New York Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada 1970'li yıllardaki ekonomik sorunların  tekrarlanma ihtimali olduğunu belirten Dimon, "O sorunlu on yılda ekonomi, düşük büyüme ve yüksek enflasyonun bir kombinasyonu olan stagflasyon tarafından kısıtlanmıştı" dedi.

JEOPOLİTİK RİSKLER

Dimon konuşmasında, büyük miktarlardaki hükümet harcamaları ve Fed'in bilançosunu küçültme çabalarının yanı sıra Orta Doğu ve Ukrayna'da devam eden savaşlar ile bunların temel emtia piyasalarını, iş gücü hareketlerini ve jeopolitik ilişkileri bozma potansiyelini vurguladı. 

Jeopolitik gerilimlerin varil başına yaklaşık 88 dolardan işlem gören petrol fiyatı üzerinde daha büyük bir etki yaratmamasına şaşırdığını söyleyen Dimon, enerji altyapısına yönelik saldırı risklerine dikkat çekerek, "Petrol fiyatlarının 120 dolar veya daha yüksek seviyelere geri dönmesi için çok fazla bir şeye gerek yok" dedi.

Ekonomik büyümenin birçok sorunun çözümünde anahtar rol oynadığını söyleyen Dimon, "Daha fazlasını ve daha iyisini yapmamız gerekiyor ve bu yüzden ekonomiyi büyütmemiz gerekiyor" diye konuştu.

YÜKSEK FAİZ KORKUSU

JPMorgan CEO'su, 8 Nisan'da hissedarlara gönderdiği mektupta da ABD ekonomisine yönelik bir dizi risk konusunda uyarılarda bulunmuştu. Dimon, bu risklerin "piyasaların beklediğinden daha yapışkan enflasyon ve daha yüksek faiz oranlarına" yol açabileceğini belirtmişti.

ABD'nin en büyük bankası olan JPMorgan ayrıca yüksek faiz oranlarının kendileri için bile büyük zorluklar yarattığını gösteren ilk çeyrek sonuçlarını açıklamıştı. Bankanın net faiz geliri bir önceki çeyreğe göre beklenenden çok daha düşük gelmişti.