JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, kripto varlıkların yasaklanması gerektiğini öne sürerek Bitcoin başta olmak üzere tüm kriptoları hedef alan bir konuşma yaptı.

ABD'nin en büyük bankasının CEO'su dün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi oturumunda Senatör Elizabeth Warren'ın sorusu üzerine "Kripto, bitcoin vb. şeylere her zaman derinden karşı oldum" dedi.

'HÜKÜMETTE OLSAM KAPATIRDIM'

Dimon, "Bunun tek gerçek kullanım alanı suçlular, uyuşturucu kaçakçıları... kara para aklama, vergiden kaçınma" diye konuştu. Dimon, “Eğer hükümette görev alsaydım kripto paraları kapatırdım” ifadelerini kullandı.

Söz konusu açıklamalar Dimon'ın kripto para birimlerine karşı yaptığı son çıkış olsa da, banka 1,6 trilyon dolarlık sektörün temel teknolojisi olan blok zincirini yoğun bir şekilde kullanıyor.

Öte yandan Warren'ın soruları üzerine söz alan birkaç büyük banka CEO'su da kripto şirketlerinin büyük finans kurumlarıyla aynı kara para aklama karşıtı düzenlemelerle karşı karşıya kalması gerektiği konusunda hemfikir oldu.

DAHA ÖNCE 'SAHTEKARLIK' DEMİŞTİ

Dimon dijital para birimlerine karşı daha önce “Ponzi şeması” ve “sahtekarlık” ifadelerini kullanmıştı.Ayrıca daha önceki açıklamalarında Bitcoin'i "abartılmış bir dolandırıcılık" olarak nitelendirmiş ve daha sonra bu yorumundan geri adım atmıştı. 

Demokrat Senatör Elizabeth Warren ise “Multimilyar dolarlık bankaların CEO’larıyla genellikle aynı fikirde olmam ama bu bir ulusal güvenlik meselesi” açıklamalarıyla Dimon’a destek oldu.