ABD'nin gizli yazışmaları ve belgelerini sızdırarak uluslararası kamuoyunda infial yaratan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, İngiltere'deki hapis cezasını sona erdirecek ve Avustralya'ya dönmesini sağlayacak bir anlaşmayla ABD casusluk yasasını ihlal etmekten suçlu olduğunu kabul ederek, kefaletle serbest bırakıldı. 

Anlaşma sonrasında İngiltere'den ayrılan 52 yaşındaki Assange hakkında 26 Haziran Çarşamba günü ABD'de mahkemeden karar çıkması bekleniyor. Çarşamba günü sonucun çıkması beklenilirken 62 ay hapis cezasına çarptırılması beklenen Assange'ın anlaşma gereği, İngiltere'de hapishanede kaldığı sürenin karşılığında ABD'de cezaevinde tutulmayacağı açıklandı.

Uluslararası medyada yer alan haberlerde Assange'ın Avustralya'ya döneceği belirtildi. Eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te WikiLeaks'in yaptığı paylaşımda Assange'ın 1901 gün haoishanede kaldıktan sonra 24 Haziran sabahı Belmarsh Hapishanesi'nden ayrıldığı duyuruldu. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Assange'ın havalimanından uçağa binmek için İngiltere'den ayrıldığı ve Avustralya'ya döndüğü belirtildi. Kot pantolon ve mavi gömlek giyen Assange'ın eşi Stella Assange da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, yıllardır bunun gerçekleşmesi için seferber olan destekçilerine teşekkür  etti.