Milli futbolcular Kaan Ayhan ve Ferdi Kadıoğlu, Almanya'da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) öncesinde, taraftar desteğinin performanslarını artıracağını belirtti.

14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında Almanya'da gerçekleşecek EURO 2024 öncesinde, Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Kaan Ayhan, milli takımda oluşan arkadaşlık ortamının başarıyı getireceğine inandığını ifade etti.

Ayhan, "Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmak için toplandık. Antrenmanlarımız sert ve yorucu geçiyor. Takımın motivasyonunu, havasını pozitif tutmamız gerek. Bunun için hepimiz elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz. Arkadaşlık ve aile duygusuyla başarılı bir turnuva için hazırlanıyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya'da doğup büyüyen Kaan Ayhan, Türk taraftarların desteğinin performanslarını olumlu yönde etkileyeceğini vurgulayarak, "Elemeler başlamadan önce en büyük hedefim Almanya'daki turnuvayı oynayabilmekti. Milli takımımızı orada görmek ve bu ekibin bir parçası olmak istiyordum. Son kadro açıklanmadı ama inşallah o günleri göreceğiz. Almanya'daki vatandaşlarımızı bir güç olarak görüyorum. Vatandaşlarımızla, milletimizle başarılı bir turnuva planlıyoruz. Dortmund benim kapımın önü sayılır. Bu yüzden iyi hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ferdi Kadıoğlu ise basın toplantısında takımın yüksek motivasyonuna dikkat çekerek, "Takım arkadaşlarımızla kenetlendik ve başarıya odaklandık. Taraftarlarımızın desteğiyle birlikte Almanya'da güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz." dedi.

"HER ŞEY BİZİM ELİMİZDE"

Milli futbolcu Kaan Ayhan, Portekiz, Çekya ve Gürcistan ile karşılaşacakları F Grubu'nda her şeyin kendi performanslarına bağlı olduğunu vurgulayarak, **"Her şey tamamen bizim elimizde. Grupta büyük bir şansımız olduğunu düşünüyorum. İyi oynadıkça pozitif sonuçlar alacağız. En iyi performansı sergilemek için çok iyi hazırlanıyoruz. Bazı faktörler rakibe de bağlı. Ancak gruptaki 3 maçta alacağımız sonuçlar tamamen bizim elimizde."** dedi.

Farklı pozisyonlarda oynayabildiğini belirten Kaan Ayhan, şu ifadeleri kullandı:

Ferdi bu konuda daha rahattı. Genelde sol bekte oynadı. Bana sürekli yeni bir pozisyon buldular. Ben aramadım ama buldular. Kendimi orta sahada daha iyi hissediyorum. Orta sahada takıma daha fazla katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Stoper geçmişim de var. Bu sezon daha çok sağ bekte oynadım. O pozisyona da alışmış durumdayım. Üç pozisyonda da rahat ediyorum. Ancak bir pozisyon için karar vermek gerekirse orta sahayı tercih ederim.

Kaan Ayhan, F Grubu'nda başarılı olmak için her şeyin milli takımın performansına bağlı olduğunu belirtti ve en iyi sonuçları almak için yoğun bir hazırlık süreci geçirdiklerini söyledi. Farklı pozisyonlarda oynayabilme esnekliğinin kendisine avantaj sağladığını ifade eden Ayhan, orta sahada oynamayı tercih ettiğini dile getirdi.

"ARTIK DAHA İYİYİM"

Sezon boyunca sakatlığı nedeniyle uzun süre iğneyle oynadığı hatırlatılan 29 yaşındaki futbolcu Kaan Ayhan, "Şu anda durumum çok daha iyi. İki üç ay önce böyle değildi. Birlikte çalıştığım bir klinikle sakatlığımı özel tedaviyle kontrol altında tutmaya uğraştık. Son 2-3 haftadır bunun etkisini görüyorum. İnişler çıkışlar olsa da kendimi daha iyi hissediyorum. Hocamızın da bizden beklentisi buraya sağlıklı şekilde gelmemizdi." şeklinde konuştu.

Alacakları 6 puanın kendilerini gruptan çıkaracağının önemine değinen Kaan Ayhan, "İlk maçın önemi çok büyük. Alacağımız galibiyet, sonraki 2 maçta işimizi kolaylaştırabilir. Daha konforlu ve rahat bir turnuva geçirebiliriz." diyerek sözlerini tamamladı.

"MİLLİ TAKIMA ODAKLANDIK"

Fenerbahçe'nin milli futbolcusu Ferdi Kadıoğlu, Süper Lig'deki rekabeti unutup ay-yıldızlı takımın başarısına odaklandıklarını belirtti.

Turnuvada başarılı olmanın bir aile ortamı gerektirdiğini söyleyen Ferdi, "Ligdeki rekabeti bitirdik ve tamamen milli takıma odaklandık. EURO 2024'te en iyi mücadeleyi vermek için çok iyi çalışıyoruz. Takımdaşlığı oluşturmamız gerekiyor." dedi.

Almanya'da çok sayıda Türk taraftarın kendilerini destekleyeceğine dikkat çeken 24 yaşındaki futbolcu, "Orada oynamak benim için çok iyi olacak. Hem Almanya'da hem de çevre ülkelerde çok sayıda vatandaşımız var. Hepsi bizi desteklemeye gelecek. Onlarla birlikte mücadele vermeyi sabırsızlıkla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"İLK MAÇ EN ZORU OLACAK"

Milli futbolcu Ferdi Kadıoğlu, genç ancak tecrübeli bir kadroya sahip olduklarını belirterek, "Çok genç bir kadroya sahibiz ama çok deneyimli futbolcularımız var. Avrupa Şampiyonası'nda zorlu mücadeleler olacak. En iyi şekilde hazırlanacağız. En zor maçımız ilk karşılaşma olacak." ifadelerini kullandı.

Farklı pozisyonlarda oynayabilme yeteneğini vurgulayan Kadıoğlu, "Bu sezon daha çok sol bekte oynadım. Pozisyon olarak sol beki tercih ederim." dedi.

Mart ayında Macaristan ve Avusturya'ya karşı kaybettikleri hazırlık maçlarından önemli dersler çıkardıklarını ifade eden milli futbolcu, "Son iki maç hepimiz için çok zor bir ders oldu. O zaman yaşanması bence daha iyi. En azından turnuvadan önce gereken dersleri çıkarttık." şeklinde konuştu.

Gruptaki ilk maçta Gürcistan ile karşılaşacaklarını hatırlatan Kadıoğlu, "İlk maçın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kimseyi küçümseyemeyiz. En iyi şekilde hazırlanmamız ve maçlara odaklanmamız gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.