Milli Savunma Bakanı Güler, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle yıllık değerlendirme toplantısında bir araya geldi, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Güler’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- "1 Ocak'tan itibaren hudutlarımızda 199 bin 898 kişinin geçişi engellendi, 410'u FETÖ olmak üzere 590 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildi.

- 1 Ocak'tan bugüne kadar Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil; 2 bin 84 terörist etkisiz hale getirildi. Son 4 ayda icra ettiğimiz Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava operasyonları ile toplam bin 110 hedef imha edildi, 820 terörist etkisiz hale getirildi. Kararlı operasyonlarımız neticesinde teslim olmalar artmış, yıl içerisinde 122 terörist teslim olmuştur.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ

- İsveç'te yapılan yasal değişiklikler tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bizim için önemli olan somut ve uygulamaya dönük adımlar atılarak taahhütlerin yerine getirilmesidir.

- Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın, yeniden aktif hale gelmesi için girişimlerimiz sürüyor.

- Eurofigter'ları iyi bir alternatif olarak görüyoruz. Almanyanın itirazları konusunda; müttefiklik ruhu esaslarında, ortak güvenlik perspektifine uygun seçenek ve kararların alınması doğru bir yaklaşım olacaktır.

F-16 GÜNDEMİ

- ABD'den 40 adet F-16 Blok 70 Viper alımı ile 79 adet modernizasyon kiti talep ettiğimiz süreci takip ediyoruz. Başkan Biden Cumhurbaşkanımıza 'bunu en kısa ürede kongreye iletme hazırlıklarını yaptım' diyerek ifade etmiş. Temenni ediyorum ki önümüzde süreçte somut gelişmeler olacaktır.

- Milli muharip uçağımız Kaan'ın ilk uçuşunun 27 Aralık'ta gerçekleştirilmesi, yerli motorun 2028de hazır olması ve en geç 2032de de envantere alınması planlanmaktadır.

- Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde hava savunma konusunda hiçbir ihtiyacımız olmaksızın tamamen yerli ve milli sistemlerimizle hava sahamızı savunuyor olacağız.

BEDELLİ ASKERLİK

Askeralma faaliyetlerinin, 2019'da yürürlüğe konulan kanun çerçevesinde sürdürüldüğünü aktaran Güler, "Söz konusu kanun hükümlerinin yürürlüğe girmesinden bugüne kadar 2 milyon 817 bin 600 kişi askerlik yaparken, 641 bin 544 kişi de bedelli askerlik uygulamasından istifade etmiştir." bilgisini paylaştı.

“YUNANİSTAN’IN F-35’E SAHİP OLMASI TEHDİT OLUŞTURMAZ”

Bakan Güler, Yunanistan'ın F-35'e sahip olmasının Türkiye adına olumsuz güç dengesine neden olup olmayacağı sorusu üzerine, "Biz gerçek anlamda Yunanistan ile iyi komşuluk ilişkilerini kurmak istiyoruz. Sadece F-35'lere sahip olmakla 85 milyonluk Türkiye'ye herhangi bir tehdit oluşmaz. Önemli olan caydırıcı bir güce sahip olmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde caydırıcı gücümüzü artırmayı ve komşularımızla iyi ilişkileri sürdürmeyi devam ettireceğiz" diyerek yanıt verdi.

“GÖREVLERİNDEN UZAKLAŞTIRILDILAR”

Tuzla Piyade Okulu'nda 10 Kasım'da bir öğrencinin Atatürk fotoğrafını yakasına takmamasıyla ilgili soru üzerine Bakan Güler "10 Kasım'da meydana gelen bir hadise. Bir tane öğrenci subayımız, yakasına takması gereken fotoğrafı takmıyor ve 'Toplu iğnem yok onun için takamadım' gibi bir gerekçe ortaya sürüyor. Ona tepki gösteren başka öğrencilerle aralarında tartışma yaşanıyor. Bu olay sonucu hepsi geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Bu olayla ilgili mahkeme ve Yüksek Disiplin Kurulu'nda verilecek kararları duyuracağız. Sorumlu görülen yöneticiler de görevden uzaklaştırıldı. Bu aşamada olayı yanlış yerlere götürecek yorumlardan kaçınmalı ve adli sürecin sonuçlanması beklenmelidir" dedi.