Zonguldak'ın Kırat Mahallesi'nde meydana gelen olayda, yoldan geçenler, ormanlık alanda yanmış cesedi fark ederek yetkililere ihbarda bulundu.

Ceset, Atatürk Devlet Hastanesi'ndeki otopsi işlemleri için morga kaldırıldı ve bu kişinin Mohammad Nourtani olduğu belirlendi. Jandarma, maden ocağı sahipleri ve çalışanlarıyla görüşerek detayları inceledi.

Mohammad Nourtani


Şüphelilerin ifadelerinden, daha önce başka bir suçtan ceza aldıkları ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenilen Hakan K. ve Enver G. isimli maden ocağı sahiplerinin, "Ortaya çıkarsa infazımız yanar" düşüncesiyle Nourtani'nin bedenini yok etmeye karar verdikleri ortaya çıktı.

YAKMA KARARI ALDILAR

İfadelere göre şüpheliler, Vezir Mohammad Nourtani'yi yakmaya karar verdi. Bu sırada içlerinden birinin "Yapmayın, etmeyin. Öyle şey olur mu?" diyerek yanlarından ayrıldığı öğrenildi. Şüphelilerin Gelik beldesinde bir akaryakıt istasyonundan bidonla 5 litre benzin aldıkları kamera kayıtlarından tespit edildi. Nourtani, daha sonra bir araçla Kırat Mahallesi'ndeki ormana götürülüp burada benzin dökülerek yakıldı.OCAK 4 GÜN ÖNCE KAPATILMIŞ

Nourtani'nin çalıştığı kaçak ocağın 6 Kasım'da jandarma tarafından tespit edilerek Türkiye Taşkömürü Kurumu mühendislerince patlayıcı kullanılarak kullanılamaz hale getirildiği ortaya çıktı.Kaçak ocağın kullanıma kapatıldıktan sonra, başka bir giriş açılarak tekrar faal hale getirildiği belirlendi. Olayın ardından ocak yeniden kapatıldı. Olayın nedeni ve madencinin sağlık sorunu olup olmadığı, Adli Tıp Kurumu'nun raporu ile aydınlatılacak. (DHA)