Yarın yerel seçimler var. Belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve muhtarları belirleyeceğiz.

Yarış büyük ölçüde İstanbul’da yoğunlaşıyor.

“İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” mantığıyla İstanbul’u alan oyları düşse de zafer ilan edecek gibi görünüyor.

“İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum yarışıyor” desem de inanmayın.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu onlarca insanla ve devletle yarışıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sahada.

17 bakan sahada.

Devlet imkanları sahada.

Medyanın yüzde 85’i iktidarın elinde ve hepsi Murat Kurum için sahada.

Sosyal medyada 200 bin kişilik troll ordusu besleniyor (Selçuk Tepeli’nin deyişiyle 200 bin sığır besleseler et süt fiyatları düşecek, iktidar için daha faydalı olacak).

★★★

İmamoğlu bütün bunlara rağmen ipi göğüslemeye daha yakın.

Nereden mi çıkarıyorum?

İstanbul’da İmamoğlu, tavanda olmayan ittifakı tabanda kurmayı başarmış ama Kurum resmi olarak tavanda var olan Cumhur İttifakı’nı tabanda arkasında toplayamamış.

■ Mesela İYİ Parti ve DEM Parti’ye gönül vermiş insanlar, yarışın Kurum ile İmamoğlu arasında ilerlediğini görüyor ve “Kurum mu İmamoğlu mu” sorusuna “İmamoğlu” yanıtını veriyor. Hatta birçoğu soruyu “Erdoğan mı İmamoğlu mu” olarak okuyor.

■ Mesela Yeniden Refah Partisi ise iktidarın bazen bel altına inen vuruşları karşısında iyice bilenmiş. Yeniden Refah geri adım atmıyor ve artık muhafazakâr toplumun yeni ana akım partisi olma mücadelesine girişmiş.

■ Mesela Zafer Partisi milliyetçi oyların adresine dönüşmüş gibi. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, Murat Kurum’a oy vermek istemeyen ülkücülerin yeni adresi olmuş durumda. Karamahmutoğlu İstanbul seçim yarışını üçüncülükle bitirirse şaşırmayın.

★★★

Ankara’da durum bildiğiniz gibi. Mansur Yavaş rüzgarı Başkent’te dengeleri tamamen değiştirecek gibi görünüyor. Çankaya ilçesinde Yavaş’ın oyu CHP oyuna 20 puan fark atarsa da şaşırmayın. Bu arada, 1 Nisan sabahına kalmadan “Şehir Altınok’unmuş ama Yavaş yönetecek” esprilerini duyarsınız.

★★★

İzmir’de CHP açısından işler biraz karışık ve kritik. Aday belirleme sürecine ve Büyükşehir adayına biraz kızgın olan İzmir CHP tabanı “oyları düşsün de görsünler” düşüncesiyle boykot sinyalleri veriyor. Bu boykot gerçekleşirse, İzmir’in seçim sonucu istenmeyecek şekilde gelişebilir. Zira, Hamza Dağ zaten Nihat Zeybekçi ve Binali Yıldırım’ın aldığı oy kadar oy alabilecek. O da yüzde 38 civarında.

Ancak anketlere yansıyan boykot, CHP’nin oyunu yüzde 41-42 civarına düşürebilir ki bu da seçimi riske sokar.

Aday belirleme sürecine benim de çok itirazlarım var ama İzmir’in iktidarın eline geçmesi hem muhalefet hem Türkiye için asıl yenilgi olur diye düşünüyorum.

O nedenle İzmir seçmeninin son anda boykot kararını yumuşatacağını bekliyorum.

★★★

Muhalefet Edirne, Artvin, Antalya ve Hatay’da hayal kırıklığı yaşayabilir. İktidar için asıl hayal kırıklığı Bursa, Balıkesir, Manisa ve Denizli olabilir. Kırıkkale, Ordu ve Kastamonu da muhalefete geçebilir.

DEM Parti cephesinde değişen bir şey olmayacak gibi duruyor. Mardin, Diyarbakır ve Van yine DEM’in olacak. DEM’i üzecek tek sürprizi kamu görevlisi sayısı artırılan Hakkari yapabilir.

Yeniden Refah Partisi büyükşehir belediyesi kazanamasa da taşrada önemli sayıda belediye alabilir. Yozgat’ın Şanlıurfa’nın Yeniden Refah’a geçmesi, iktidara büyük şok yaşatabilir.

Bu seçimin sürprizlerinden biri de Zafer Partisi olabilir. Parti, AK Parti ile iş birliğine öfkeli Türk Milliyetçilerini çekmeyi başarmış vaziyette.

★★★

Son bir detay da katılımla ilgili:

AK Parti kurmayları en çok katılım konusunda umutlu. Muhalefet seçmeni 2023 Mayıs seçimlerinde büyük hayal kırıklığı yaşamıştı. Bu nedenle önemli bir sayıda muhalefet seçmeninin sandığa gitmeyeceği hesap ediliyor.

Özellikle de gençler. Yüzde 70’i muhalefet partilerini tercih eden gençlerin sandığa gitmemesi AK Parti’nin istediği sonuçları getirecek anahtar gelişme olabilir.

O nedenle yarınki seçimden önce altını çizmemiz gereken en önemli şey “katılım” olmalıdır.

Unutmayın:

Türkiye’yi yönetenler ve onların yarattığı ekonomik kriz kaderimiz değil bizim seçimimizdir.

Haydi gençler, sandığa!

31 Mart 2024 yerel seçimleri şimdiden Türkiye için hayırlı olsun.