Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na 6 sıkletin 5'inde kota alarak büyük bir başarıya imza atan Kadın Boks Milli Takımı, bu başarısını madalyalarla taçlandırmayı hedefliyor.

Kadın Boks Milli Takımı, Paris 2024 Olimpiyatları için 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş, 57 kiloda Esra Yıldız, 60 kiloda Gizem Özer ve 66 kiloda Busenaz Sürmeneli ile kota almayı başardı.

Tarihte ilk kez olimpiyatlara 5 sıklette katılacak olan milli takım, Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu'nun Tokyo Olimpiyatları'nda elde ettiği başarıyı geliştirmeyi amaçlıyor.

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda kadınlarda Busenaz Sürmeneli altın, Buse Naz Çakıroğlu ise gümüş madalya kazanarak Türk boks tarihine ilk madalyaları kazandırmıştı.

Kastamonu Olimpiyat Hazırlık ve Kamp Eğitim Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren milli takımın antrenörü Nazım Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son olarak Tayland'da 23 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Dünya Olimpiyat Kota Eleme Müsabakaları'na katıldıklarını belirtti.

Turnuvaya Esra Yıldız ve Büşra Işıldar ile katıldıklarını, diğer 4 boksörün daha önce kota aldığını belirten Yiğit, "Ben ikisinden de ümitliydim. 75 kilo olmadı, 57 kiloda aldık. 5 kadın, 3 erkek olarak Paris'e gideceğiz. Bu da büyük bir başarı. Kadınlarda ilk defa 6 sıkletin 5'inde olimpiyata katılıyoruz. Kadın boksu adına çok güzel bir başarı." dedi.

"KASTAMONU'DAN PARİS'E..."

Milli takımın antrenörü Nazım Yiğit, boksörlerden övgüyle bahsederek, "Kota aldığımız 5 sıkletteki boksörler iyi sporcular. Asıl hedefimiz Paris idi. Paris'ten de en iyi derecelerle dönmeyi planlıyoruz. Bizim planımız olimpiyata kadar burada hazırlanmak. Yurt dışı kampı düşünmüyoruz. Bizi davet eden ülkelere 'Siz gelin' diyoruz. Paris'e Kastamonu'dan gitmeyi düşünüyoruz. En iyi şekilde hazırlanıyoruz." dedi.

Milli boksör Gizem Özer ise yoğun bir antrenman süreci geçirdiklerini belirterek, "Takım olarak güzel başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Çok iyi durumdayız. Kadın boksörler olarak 5 sıklette kota aldık. Sadece bir sıklette alamadık. Bu da Türk boksu için çok büyük bir başarı. Çok iyi olduğumuzu düşünüyorum." şeklinde konuştu.