Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olan Kadir Gecesi ibadetlerin yanı sıra yakınlara ve sevdiklerimize gönderilen Kadir Gecesi mesajları ile kutlanıyor. Müslümanlar için arınma, af ve bağışlanma gecesi olarak da idrak edilen bugün gönderilecek "Kadir Gecesi mübarek olsun. Dualarınızın kabul olması dileğiyle." şeklinde Kadir Gecesi mesajları ile bu anlamlı güne ortak edebilirsiniz.

KADİR GECESİ MESAJLARI

Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi'nde, yüreklerimiz rahmetle dolsun, dualarımız kabul olsun.

Bu mübarek gecede, sevdiklerinizle birlikte huzur ve af dileğiyle dualarda bulunun. Kadir Geceniz mübarek olsun.

Kadir Gecesi'nin feyzi ve bereketi üzerimize olsun. Dualarımızın kabul, günahlarımızın affedildiği bir gece olsun.

Bu mübarek gecenin hürmetine, Allah'ım tüm dileklerimizi kabul eyle. Kadir Geceniz mübarek olsun.

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Bu geceyi ibadet ve dua ile geçirmek, Allah'ın rahmetine ve mağfiretine nail olmak için büyük bir fırsattır.

Kadir Gecesi'nde, tüm günahlarımızdan af dilemek, hatalarımızdan ders çıkarmak ve yeni bir başlangıç için dua etmek önemlidir.

Bu mübarek gecede, sevdiklerimizle birlikte olmanın ve dualarda bulunmanın huzurunu yaşayalım.

Kadir Gecesi'nin feyzi ve bereketi üzerimize olsun. Bu geceyi en iyi şekilde değerlendirerek, Allah'ın rızasını kazanalım.

Kadir Geceniz mübarek olsun. Dualarınızın kabul olması dileğiyle.

KISA, RESİMLİ KADİR GECESİ MESAJLARI

"Kadir Gecesi'nin bereketi ve huzuru üzerinize olsun. Dualarınızın kabul olduğu, günahların affedildiği bu mübarek gecede hayırlara vesile olmasını dilerim."

"Kadir Gecesi'nin feyzi ve rahmetiyle dolu bir gece olduğuna inanarak, dualarınızın Rab'bin huzurunda kabul olmasını temenni ederim. Mübarek olsun!"

"Kadir Gecesi'nin nuru yüreklerinizi aydınlatsın, dualarınızı kabul etsin, günahlarınızı affetsin. Hayırlı geceler dilerim."

"Mübarek Kadir Gecesi'nde Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine sığınarak dualarımızı yükseltelim. İnşallah tüm dualarımız kabul olur. Hayırlı Kandiller!"

"Kadir Gecesi, günahlardan arınma ve manevi yükselişin kapısıdır. Bu mübarek gecede dualarınızın kabul olmasını diler, herkese huzur dolu bir gece geçirmeyi temenni ederim."

"Kadir Gecesi'nin bereketi ve fazileti üzerinize olsun. Dualarınızı samimiyetle yükseltin, Rabbimizin rahmetinden bolca nasibiniz olsun. Hayırlı kandiller dilerim."

"Kadir Gecesi'nin kutsal nuru üzerinize sıcacık dolsun, dualarınız kabul, gönlünüz huzur bulsun. Rabbimizin rahmeti her zaman sizinle olsun. Hayırlı kandiller."

EN ANLAMLI KADİR GECESİ MESAJLARI

Samimiyetle iman edenler; kalplerini her türlü günah ve nifaktan arındıranlar; dürüstlükle ve tatlılıkla konuşanlar, tamahkarlıktan uzak duranlar, gerçekten mutluluğa ererler. Kadir Geceniz mübarek olsun.

Gün vardır, bin yıldan uzun gelir bize, bir yıl vardır bir günden kısa gelir bize. Bire bin yazılan bu gecede dua edelim Rabbimiz’e! Hayırlı kandiller.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi dualarınızı kabul etsin.

Bir damla umut serpilsin yüreğine, bin tatlı umut dolsun günlerine, hayallerin gerçekleri bulsun, bütün duaların kabul, Kadir gecen mübarek olsun!

Mübarek Kadir Gecenizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Kandiliniz mübarek olsun.

Semanın kapılarının açılıp rahmetin sağanak, sağanak yağdığı bu günde duşen damlaların sizi ailece sırıl sıklam etmesi dileğiyle.Kandiliniz Kutlu olsun.

Allah'ım! Geçmiş ve gelecek, gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla! Benim ilâhım Sensin. Senden başka ilâh yoktur. (Buhârî, Tevhîd, 35) Kadir geceniz mübarek olsun.

Ya Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin! Kadir geceniz mübarek olsun.

Allah'ım! Geçmiş ve gelecek, gizli ve açık bütün günahlarımı bağışla! Benim ilâhım Sensin. Senden başka ilâh yoktur. (Buhârî, Tevhîd, 35) Kadir geceniz mübarek olsun.

Ya Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin! Kadir geceniz mübarek olsun.

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ

Kadir Gecesi’nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi’nde bahsedilir. Bu surede Kur'an'ın indirildiği Kadir Gecesi’nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur'an'ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Kur’an’da Kadir Gecesinden Kadir Suresi’nde bahsedilmiştir:

1. Şüphesiz ki biz Kur'ân'ı kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.


Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, halk arasında yaygın olarak bilinen anlayışla alakalı Ramazanın 27. gecesi olduğuna dair kesin bir delil de aslında yoktur. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mü'minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur.Buna göre Kadir gecesi Ramazanın yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi veya yirmi dokuzuncu gecelerinden herhangi biri olabilir. Yani Kadir gecesi, zamanımızda Müslümanlarca ihya edilmeye çalışıldığı gibi herkesçe bilinen sabit bir gece olmayıp, aksine gizlenmiştir. Konuyla ilgili sahih rivayetlerden anlaşıldığına göre İslam nebisi dahi Kadir gecesinin Ramazanın kaçıncı gecesi olduğunu bilmiyordu!

Kadir gecesinin değerlendirilmesi/ihyası ile ilgili olarak Nebiden bir dua haricinde herhangi ibadet tavsiye edilmemiştir. Fakat Aişe radıyallâhu anhâ'nın bildirdiğine göre Allah’ın elçisi, Ramazan ayında diğer aylardan daha çok ibadet ederdi. Son on günde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, ailesini de geceyi ihya etmeleri için uyandırırdı.

TÖVBE GECESİ

Bu gecede eylemlerimizin Kuran’a uygun olup olmadığının muhasebesini yapmalı, varsa eksiklerimizi gidermeli ve bu geceyi yeni bir hayatın başlangıcı saymalıyız.

Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalıyız. Yoksul, öksüz ve muhtaçların mağduriyetlerini gidermeye çalışmak, onların kırık kalplerini onarmalı, ellerinden tutup topluma kazandırmak gerekir. Bu gecede yapmamız gereken iş, Kuran-ı Kerim üzerinde yoğunlaşmak ve kendimizle hesaplaşmaktır.