Kadir İnanır bu sabah İstanbul Beykoz'daki evinde rahatsızlandı.

İnme geçiren İnanır bilinci kapalı şekilde Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Haberi alan yakınları ve Kadir İnanır'ın yeğeni Levent İnanır hastaneye koştu.

Levent İnanır "Tıp tabiriyle emboli yani pıhtı atması oldu beyinde. Doktorlar operasyonda. Zamanında müdahale ettiler. Hayati tehlikesi kesinlikle yok zaten. İyi olacak diye düşünüyoruz. Beni şoförü aradı 'hastaneye geçiyoruz' dedi. Kendi doktorlarını aradım onlar da geldi. Hastane de zaten gerekli müdahaleyi yaptı. Ambulansı arayan, onu buraya getiren Jülide Hanım. Pıhtı var o pıhtıyı alıyorlar" dedi.

"ENTÜBE OLARAK YOĞUN BAKIMIMIZDA İZLENİYOR"

Kadir İnanır'ın sağlık durumuyla ilgili hastanenin başhekimi Prof. Dr. Necdet Sağlam açıklama yaptı. Sağlam şunları söyledi:

"Kadir İnanır hastanemize 112 ambulansıyla geldi. İlk geldiği andan itibaren acil ekibimizi toparladık. Nöroloji, anestezi doktorumuz, girişimsel radyoloji ve beyin cerrahisinden oluşan ekibimiz hızlıca toparlandı. İlk geldiğinde sağ tarafında bir felç vardı. Şuuru kapalıydı. Değerlendirmeler sonunda tetkikler yapıldı. Beyin tomografisi çekildiğinde beyni besleyen ana damarda bir tıkanıklık tespit edildi. Ve acil girişimsel radyoloji ekibimiz, nöroloji ekibimiz, beyin cerrahisi arkadaşlarla anestezi doktorlarımızın da entübasyonu sonrası ilk 2 saat içerisinde çok başarılı bir işlem gerçekleştirildi. Tıkalı damardaki pıhtı alındı. Beynin beslenmesi sağlandı. Şimdi işlemden sonra çekilen MR görüntülemelerinde işlemin başarılı olduğu teyit edildi ve beyin beslenmesi şu anda iyi. Ancak yoğun bakıma alındı doğal olarak. Entübe olarak yoğun bakımımızda izleniyor. İlk 24- 48 saat içerisinde bir uyandırılma yapılmayacak. Gelişebilecek komplikasyonlar, yeni bir kanama olmadığı müddetçe inşallah olmayacak. İşlem çok başarılı çünkü."

"KALP RAHATSIZLIĞI VAR"

İnanır'ın 3 yıl önce yaşadığı sağlık sorunu hakkında konuşan Sağlam, "Ondan bağımsız olarak ama tabii böyle bir risk var. Bundan sonra da var. Çünkü kalp rahatsızlığımız var biliyorsunuz. Ondan kaynaklanıyor. Onunla ilgili gerekli tıbbi tedavisi de düzenleniyor, pıhtı oluşmaması için. Kan sulandırıcı ilaçları da veriliyor düzenli olarak" dedi.

İnanır'ın doktoru Prof. Dr. Uğur Türe ile de görüştüklerini söyleyen Sağlam, "O da buradaydı. Baştan itibaren hastaya eşlik etti. Beyin cerrahisindeki arkadaşlarımızla birlikte değerlendirdiler. Hatta MR çekildiğinde son kontrol MR'ı da gördük beraberce. Başarılı bir işlem olduğu teyit edildi. Taburculuğunu şu anda gündeme getirmek çok erken. İlk 24-48 saat dediğim gibi bir izlem yapılacak. Uyandırılacak önce. Uyandırdıktan sonraki klinik durum daha net ortaya çıkar. Ondan sonraki süreçte bakacağız" diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI KOCA SON DURUMU AÇIKLADI

Kadir İnanır'ın sağlık durumuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu sabah Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine bilinci kapalı olarak getirilen Sn. Kadir İnanır, tıkalı olan serebral arter damarının başarılı bir operasyonla açılmasının ardından yoğun bakıma alınmış; entübe edilmiş ve uyutulmuş olarak takibine karar verilmiştir. Klinik seyri ve beyin görüntülemeleri değerlendirilerek uyandırılması planlanmaktadır. Değerli sanatçımızın ailesine, tüm sevenlerine bu üzücü olay sebebiyle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

JÜLİDE KURAL'DAN AÇIKLAMA

Kadir İnanır'ın 23 yıldır birlikte yaşadığı Julide Kural da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Hepimizin çok sevdiği Kadir İnanır 24 Mart sabahı saat 09.30 sularında rahatsızlanmış ve hızlıca en yakın sağlık kuruluşu olan Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Hızlıca yapılan tetkiklerde beyin damarında pıhtı tespit edilmiş olup, hekim ve sağlık çalışanlarının olağanüstü emeği, ilgisi ve çabasıyla müdahale edilerek pıhtı temizlenmiştir. Şu an yoğun bakımda tedavisi devam eden Kadir İnanır'ın durumu stabildir. Benim ve sizin de bildiği gibi Kadir İnanır güçlüdür ve bu süreci de hepimizin desteğiyle atlatacaktır. Tüm halkımızdan ricam Kadir İnanır'ın sağlık durumuyla ilgili yalnızca doktorlarının ve benim yapacağım açıklamaların dikkate alınmasıdır.  Sağlık durumu hakkında düzenli bilgilendirme yapacağım" ifadelerini kullandı.

ÜÇ YIL ÖNCE DE RAHATSIZLANMIŞTI

20 Kasım 2021'de de Muğla'nın Ortaca ilçesinde aniden rahatsızlanan Kadir İnanır, Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Beyin damarına pıhtı attığı tespit edilen İnanır, bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra nöroloji servisinde özel bir odaya alınmıştı.

Serviste takibi süren İnanır, 21 Kasım'da ise beyin kanaması geçirince ameliyat edilmişti. Operasyonun ardından yeniden yoğun bakımda gözetim altına alınan İnanır, değerlerinin normale dönmesiyle servise çıkarılmıştı.