Polonya’da çalışan yol işçileri, toplu bir mezarda vampir olduğu düşünülen 450 başı kesilmiş iskeletin tüyler ürpertici bulgularıyla karşılaştıklarında şaşkınlığa uğradılar.

Bazılarının ağzına bazılarının ise bacaklarının arasına yerleştirilmiş kafataslarına konulmuş madeni paralar bulundu; bu, 19. yüzyıldan kalma, "vampir lanetini" savuşturduğu düşünülen tüyler ürpertici bir ritüel olarak biliniyor.

Olay yerine çağrılan arkeolog Maciej Stromski, "Ölülerin tekrar canlandığına dair inancın ancak başlarının kesilmesiyle durdurulabileceği örnekler keşfettik."

"Ölen kişinin aile üyelerinden biri cenazeden kısa bir süre sonra ölürse bu kişinin bir vampir olabileceğine inanılıyordu.

"Bu nedenle defnedildikten sonra mezar kazılıyor ve merhumun başı kesilerek bacaklarının arasına yerleştiriliyor." dedi.

MailOnline'ın haberine göre, bu korkunç alandaki mezarların yaklaşık üçte birinde, uzuvlarının ve başlarının yanına stratejik olarak yerleştirilmiş iskeletler bulunuyordu.

2022'de, Pien köyü mezarlığında başka bir şüpheli vampir kadın, boğazına bir orak saplanmış halde ve asma kilitli bir ayak parmağıyla birlikte ortaya çıkarıldı. Başı, asil bir kökene sahip olabileceğini gösteren ipek bir başlıkla süslenmişti.

Polonya'da keşfedilen mezarlar, ölülerin kanlarını kurutmak için hayata geri döndüğüne dair yaygın batıl inançlar ve folklor nedeniyle Avrupa'da da nadir değil.

Pek çok benzer bölgede, içinden metal çubuklar geçirilmiş kafatasları bulunuyor, bu uygulamanın, ölülerin "ölü olarak" kalmasını sağladığına inanılıyor.