Sosyal medyada, bir çocuğu kucağında diğer ikisi yanında Gazze kentinden güneye doğru yürüyerek gitmeye çalışan bir kadının videosu yer aldı.

Kadın videoda, Şifa Hastanesi çevresindeki evinden İsrail güçleri tarafından zorla çıkarıldıklarını anlattı.

Kadın, askerlerin tanklarla gelerek evi bastıklarını, evden çıkmalarını istediklerini, üzerlerine köpek saldıklarını, amcası ile eşinin dedesini öldürdüklerini ifade etti.

Filistinli kadın, Şifa Hastanesi çevresinin askerlerin öldürdüğü cesetlerle dolu olduğunu söyledi.

Gözyaşları içindeki kadın, "Bizim suçumuz ne? Arap ülkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) nerede?" diye sordu.

İsrail ordusundan daha önce yapılan yazılı açıklamada, ordu güçleri ile İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Şifa Hastanesi bölgesindeki "operasyonlarının" devam ettiği bildirilmişti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında şu ana kadar 170'ten fazla Filistinlinin öldürüldüğü, 800'ün üzerinde kişinin "sorgulandığı" belirtilmişti.

"KADINLAR İÇİN ACİLEN ATEŞKESE İHTİYAÇ VAR"

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi İcra Direktörü Sima Bahous, X sosyal medya hesabından mesaj paylaştı. Gazze'deki kadınların su olmadan doğum yaptığını belirten Bahous, gıda, çadır ve tuvaletlerin de bulunmadığını kaydetti.

Bahous, Gazze'deki kadınların yaşam koşullarının tahayyül edilemeyecek kadar kötü olduğunu belirterek, "Gazze'de kadınların acilen ateşkese ihtiyacı var." vurgusunda bulundu.

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 37’si ailelerini geride bırakan anneler olmak üzere günde ortalama 63 kadının öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne sürdürdüğü saldırılarında 9 binden fazla kadın yaşamını yitirirken, 23 bin kadın yaralandı. Gazze'de 2 binden fazla kayıp kadının akıbeti ise bilinmiyor.

İsrail'in sağlık sistemini çökerttiği Gazze Şeridi'nde yaklaşık 60 bin hamile kadının sağlık hizmetlerine erişememesi de hem Filistinli kadınların hem bebeklerinin hayatını tehlikeye atıyor.