Kanadalı yatırım bankası RBC Capital, SSR Mining şirketine ait Erzincan İliç'deki Çöpler Madeni'nde meydana gelen facia ile ilgili bir analiz kaleme aldı.

SSR Madencilik hisselerine ilişkin görünümün aşağıya çekildiği raporda, Çöpler'in kapatılmasının SSR Mining'in değerlemesi ve stratejisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği olumsuz senaryolar öne çıktı.

Raporda ayrıca Çöpler faciası nedeniyle şirketin başta Hod Maden olmak üzere Türkiye'deki diğer izinlerinin etkilenebileceği belirtildi. Ayrıca şirketin finansal geleceğinin de sıkıntıya girebileceği aktarıldı.

'UZUN SÜRELİ BELİRSİZLİK DÖNEMİ'

Raporda öne çıkan bulgular şöyle oldu:

* Çöpler'deki felaket, SSR Mining'in hisseleri üzerinde uzun süreli bir belirsizlik dönemi başlatmıştır.

* Çöpler'deki büyük toprak kayması, siyanür içeren malzemenin sızma tehlikesine ve operasyonların belirsiz bir süre için durdurulmasına neden olmuştur.

* Su kirliliği hemen tespit edilemezken zararın tam boyutu ve iyileştirme maliyetleri bilinmemektedir.

* SSR Mining'in notunun düşürülmesine neden olan  bu olay yüksek risk ve belirsizlikleri yansıtmaktadır.

* Çöpler'in değerlemesine yüzde 50 indirim uygulanmış, SSR Mining için genel fiyat hedefini önemli ölçüde düşürmüştür.

* Üretim tahminleri, 2024'ten 2028'e kadar ortalama yüzde 15 oranında düşürülürken maliyetlerde hafif bir artış beklenmektedir.

* Yığın liçi (Siyanürle altın üretimi) operasyonunun kalıcı olarak kapatılması ihtimali, Çöpler'in değerini daha da azaltabilir.

* Heyelan, SSR Mining'in stratejisi ve yatırımları üzerinde etkili olabilir.

* SSR Mining'in likiditesi ve nakit akışı, Çöpler askıya alınırsa temettüler ve harcama değişiklikleri nedeniyle risk altında.

* Ana riskler, Çöpler'deki devam eden belirsizlik, portföy ve jeopolitik riskler, ve yaklaşan projeler için uygulama risklerini içermektedir.