İstanbul’da Başakşehir Hoşdere mevkiinde bulunan yaklaşık 3.2 milyon metrekarelik arazi, İstanbul Valiliği’nin oluru ile 2012 yılında 'Toplu Konut Alanı' ilan edilmişti. Toplu konut alanı 2 etaba ayrılmış ve İstanbul’un anayasası kabul edilen 100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı da değiştirilerek ayrı ayrı planlanmıştı.

1 milyon 415 bin metrekarelik ikinci etap için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan imar planları, açılan dava sonucu İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nin 17 Kasım 2023 tarihli kararıyla iptal edildi. İptal kararında, Çevre Düzeni Planı’nda 'lojistik alan' olarak ayrılan bölgenin konut alanına alınması, kat yüksekliğine ilişkin değerlerin rapor ve plan paftalarında farklılık göstermesi, yapılaşmaya ilişkin tanımları serbest bırakması ve belirsizlikler içermesi hukuka uygun bulunmadı.

YENİ PLAN ASKIDA

Bakanlık, plansız kalan dev arazi için mahkemenin iptal gerekçeleri doğrultusunda yeni planları hazırlayarak itirazlar için 13 Haziran 2024 tarihinde askıya çıkardı.

TOKİ tarafından yürütülen sosyal konut projelerinde aksama yaşanmaması için yeni planların hazırlandığı kaydedildi.

"YATIRIM KARARLARI DEĞİŞTİ"

Yeni plan ile Çevre Düzeni Planı’nda dev arazi tekrar konut alanı olarak düzenlendi. Çevre Düzeni Planı’nın yürürlüğe girdiği 2009 yılından bugüne gelen süreçte 3. Havalimanı'nın kuzeye taşınması, kuzey Marmara otoyolunun yapılması gibi üst ölçekli yatırım kararlarında değişiklikler olduğu aktarılarak lojistik alanlara ilişkin kararlarda da değişikliklere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.  

Alt ölçekli planlarda da toplam 1 milyon 415 bin metrekarelik alanın 775 bin 736 metrekarelik kısmına tekrar gelişme konut, konut+ticaret fonksiyonları verildi.

0.60 ile 0.90 arasında değişen emsal oranına göre alanda 547 bin metrekare inşaat yapılacak ve tamamlandığında 8 bin 339 kişi yaşayacak. Binaların yükseklikleri 4 ve 5 kat arasında olacak. Arazinin geri kalan kısmı da okul, hastane, cami, meydan, yol, park, mera olarak ayrıldı.  

KANAL'IN PLANLARI DA İPTAL EDİLMİŞTİ

Dev arazi, Kanal İstanbul’un etrafına kurulması planlanan Yenişehir’e komşu. Yenişehir’in imar planları da İBB’nin açtığı dava sonucu iptal edilmişti. Plansız kalan alanda inşaatların kaçak olarak devam etmesi tepki çekmişti.