İBB’nin açtığı dava sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi  Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in bütün imar planları iptal edilmişti.

İptal kararına rağmen inşaatın sürdüğü Emlak Konut Dursunköy Projesi’nde bir adım daha atıldı. 2018 yılında Emlak Konut ile Türk Hava Yolları arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda etaplar halinde ihale edilen Dursunköy projesinin “1. Etap Genel Altyapı, İmar Yolları ve Sanat Yapıları İnşaatı İşi”nin ihalesi geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

EMLAK KONUT KAP'A BİLDİRDİ

Emlak Konut’un KAP’a yaptığı bildirime göre göre  Best – Sonay Dursunköy Adi Ortaklığı ile 19 Nisan 2024 tarihinde 1 milyar 100 milyon TL’lik sözleşmeye imza atıldı. Kanal İstanbul projesi kapsamında sadece Dursunköy’de inşa edilecek konutlar için bugüne dek yaklaşık 27.6 milyar TL’lik sözleşmeye imza atılmış oldu.

KURA TARİHİ BELLİ DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında 3. havalimanı çalışanları için Emlak Konut GYO ile THY işbirliği ile Kanal İstanbul güzergahında Arnavutköy’e bağlı Dursunköy’de 3.6 milyon metrekarelik alanda konut inşa edileceğini duyurmuştu.

2018’den beri gündemde olan proje kapsamında etaplar halinde toplam 14 bin konut yapılarak Emlak Konut tarafından satışa çıkarılması, yapılacak konutların en az 3 bin adedinin THY  ve iştiraklerinin çalışanlarına satılması için sözleşme imzalanmıştı.

Projeden ev almak için seçim öncesi başlatılan kampanyaya başvuruda bulunan 450 bin kişi hala kura tarihini bekliyor.