4 binden fazla dükkanın bulunduğu 563 yıllık Kapalıçarşı'da altyapı, tesisat, zemin ve ana duvarlarda yürütülen restorasyon çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Yapıda deprem riskine yönelik çalışmalar da gerçekleştirildi. Tarihi duvarlardaki çatlaklar özel solüsyonlarla güçlendirildi, risk bulunan alanlarda uzmanların belirlediği yöntemlerle güçlendirme çalışmaları yapıldı.

DUVARLAR 1 AY ÖNCE DELİNDİ

Yakın dönemde tamamının sona ermesi beklenen restorasyonda Şark Kahvesi olarak bilinen bölümde yapılan müdahale ise tartışma konusu oldu.

Esnafın iddiasına göre bölümdeki yapının duvarları restorasyon ekibi tarafından 1 ay önce delindi, takip eden haftalarda ise delinen noktalarda karşılıklı duvarlar arasına 'Putrel demir' ismi verilen kalın destek ekipmanları monte edildi.

Kapalıçarşı Restorasyon Programı Bilim Kurul Üyesi Yüksek Mimar İhsan Sarı'dan yerleştirilen demir destek ekipmanların olası depreme karşı mecburen yerleştirildiği bilgisi edinildi.

Esnaf ise ekipmanların görsel kirlilik yarattığını ve tarihi yapının duvarlarında tahribat oluştuğunu iddia ederek duruma tepki gösterdi. 

"4 SENEDİR BİTMEDİ"

Esnaf Ömer Yeniköy, "Bunları yeni yaptılar. 4 senedir restorasyon maalesef bir türlü bitmedi.  Ne temizleniyor ne yıkılıyor. Bu demiri 10 gün önce yaptılar, kablo aksamı geçmek için. Tarihi yarımadaya yakışacak türden bir şey değil"  diye konuştu.

Yeniköy, "Buraları delmişler. Bunların hepsi neredeyse 1453'ten beri burada. Ben turistlerin elini değdirmesine bile izin vermemeye çalışıyorum. Burada 22 yıldır esnafım, buradaki direklerin hepsini tek tek deştiler. Bir yetkili de 'Dur' demiyor. Bize diyorlar ki  'Anıtlardan izin aldık', anıtlar diyor ki 'Bireysel, özel mülkünüzü izinsiz boyatamaz, fayansını değiştiremezsin'. Maalesef, dışarıdaki tablo ortada" diyerek tepkisini dile getirdi. 

"YAPARKEN DÜKKANA DA ZARAR VERMİŞLER"

Esnaf Zekai Şahin ise, " 3-4 hafta kadar önce duvara delikleri deldiler. Biz depreme dayanıklılık için diye biliyorduk ama meğer elektrik düzeneklerini de üstünden dizmişler, dükkanın da cephesini kapattı. Bakın dükkanların hep üzerinden geçen ekipmanlar bizim dükkanın burada aşağı inmiş. Bizim burası iki defa delinmiş. 1 ay önce  yapıldı bu, elektrik düzenlemesi ise 1-2 hafta içinde yapıldı. Yaparken dükkana da zarar vermişler, dükkanın bazı yerleri devrilmişti" ifadelerini kullandı.