Kars'ta yoğun kar ve tipi hayatı olumsuz etkiledi. Susuz ilçesinden Yaylacık köyüne giden ve içerisinde 3 kişinin bulunduğu bir araç, kar ve tipi nedeniyle yolda mahsur kaldı. 

İhbar üzerine bölgeye İl Özel İdaresi, Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri sevk edildi. 

HASTANEYE KALDIRILDILAR

Ekiplerin iş makineleri desteğinde ulaştığı ve donma tehlikesi geçiren vatandaşlar, olay yerindeki ilk müdahalelerinin ardından ilçedeki hastaneye kaldırıldı. 

Tedavilerinin tamamlanmasının ardından köylerine götürülen 3 kişinin durumlarının iyi olduğu belirtildi. 

Öte yandan, bölgedeki birçok köy ve bazı şehirlerarası kara yollarında kar ve tipi yüzünden ulaşım sağlanamıyor.

27 ARAÇ MAHSUR KALDI

Ardahan-Göle kara yolunda kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan araçlar, ekiplerin çalışmasıyla kurtarıldı. 

Kenti Erzurum'a bağlayan Ardahan-Göle kara yolunun Kayaaltı mevkisinde, aralarında ambulans ve tırların da bulunduğu 27 araç mahsur kaldı. 

İhbar üzerine bölgeye İl Özel İdaresi ekipleri yönlendirildi. 

Yaklaşık bir saat süren çalışmanın ardından araçlar kurtarıldı. 

Yolculardan Sena Levent, Sivas'tan Ardahan'a yolculuk yaptıklarını ve tipiye yakalandıklarını söyledi. 

Yaklaşık 3 saat Göle çıkışında beklediklerini belirten Levent, "Bizi getiren otobüs Göle'den sonraya devam edemedi. Daha sonra Özel İdare ekiplerinin yardımıyla başka araçlara binip Ardahan'a doğru yola çıktık. Bizim için seferber olan ekiplere teşekkür ediyorum." dedi. 

Greyder operatörü Hakan Çapan da Göle'den Ardahan'a gelirken söz konusu alana yönlendirildiklerini belirterek, "Alanda yoğun kar ve tipi ulaşımı aksatıyor. Amirlerimin de talimatıyla burada çalışma yapıp yolda kalanları kurtardık." ifadelerini kullandı.

110 KİŞİ MİSAFİRHANEYE YERLEŞTİRİLDİ

Kars'ta kar ve tipi nedeniyle yollarda mahsur kalan ve barınma ihtiyacı olan 110 kişi misafirhanelere yerleştirildi. 

Olumsuz hava koşullarının etkili olduğu kentte, birçok köyde ve bazı şehirlerarası kara yollarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. 

Kars-Ardahan kara yolunun kar ve tipi nedeniyle çift taraflı ulaşıma kapatılmasının ardından 110 kişi, il merkezi ile Susuz ilçesindeki misafirhanelere yerleştirildi. 

Valilik ve Kaymakamlık koordinesinde çalışma yapan ekipler, vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulundu. 

 

Karayolları 18. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler de ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.