Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Katar Ekonomik Forumu'nda konuştu.

Karahan, enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkında olduklarını belirtirken enflasyonu düşürmek için adım atmaya hazır olduklarını söyledi.

Piyasayla enflasyon beklentilerinin farklı olduğunu belirten Karahan "Piyasa enflasyonun düşeceğine inanıyor ama tahminimiz konusunda farklılıklar var. Bizim beklentimiz yüzde 38, piyasanın beklentisi yüzde 44 seviyesinde. Enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkındayız ve enflasyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Enflasyonda uzun vadeli hedefin yüzde 5 olduğunu söyleyen Karahan "Biz para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

BÜYÜME VE TASARRUF PAKETİ AÇIKLAMASI

Karahan büyümeye ilişkin de açıklamalarda bulundu. "Türkiye ekonomisinde geçen yıl büyüme güçlüydü ama büyüme tamamen iç talep destekli olarak gerçekleşti. Yani net ihracatın katkısı negatif oldu.  2024'te geçen yıla kıyasla daha az büyüme olabilir" dedi.

Karahan Türkiye'de insanların en büyük ekonomik sorununun enflasyon olduğunu belirterek "Ekonomik refaha en büyük katkımız fiyat istikrarını sağlamak olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Yapay zekanın Türkiye ekonomisi üzerine etkileri hakkında da konuşan Karahan, yapay zekada ilk konunun adaptasyon olduğunu belirterek "Adaptasyonun sağlanması için iş gücünün çok esnek olması gerekiyor" dedi.

Karahan "Yapay zekanın işgücü piyasasına dair etkileri belirsiz" ifadelerine yer verdi.

Dün açıklanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi hakkında konuşan Karahan, paketin iç talebi baskılamada ve enflasyon konusunda yardımcı olacağını söyledi.