İstanbul Havalimanı'nda kargo uçağı gövdesi üzeri iniş yaptı.

FEDEX şirketine ait  Boeing-767 tipi kargo uçağının iniş takımları açılmadı. Uçak gövde üstü iniş gerçekleştirdi. Olayda ölen yada yaralanan olmadığı öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, iki pilotun tahliye edildiğini, yoğun sezonda olunmadığı için önemli bir aksama yaşanmayacağını söyledi.

Uraloğlu, 16R pistinin saat 15.00'e kadar uçuşa kapatıldığını duyurdu. 

PİLOTA GÖRE HİDROLİK ARIZASI 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

- Bugün FX6238 Fransa/İstanbul kargo seferi yapmakta olan Fedex Havayolları'na ait N110FE tescil işaretli, Boeing 763 tipi hava aracı, saat 07:55 lokalde (pilot ifadesine göre hidrolik arızası nedeniyle) ön iniş takımının açılmadığı bilgisini İstanbul Havalimanı ATC ünitesine bildirmiş ve 08:17 lokalde ön iniş takımı kapalı vaziyette 16R pistine iniş yapmış ve pist içerisinde kalmıştır.

- Havalimanına iniş yapan uçağa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla mücadele Servisi ekipleri (ARFF) tarafından müdahale edilmiş olup, pist notamlanmıştır. Kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır. Başkanlığımız tarafından uzmanlar görevlendirilerek araştırma ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır.

VALİ GÜL: KORKULACAK BİR DURUM YOK  

İstanbul Valisi Davut Gül de korkulacak bir durumun olmadığını bildirdi. Gül, şunları söyledi:

- İstanbul Havalimanı, dünyanın en kapsamlı en nitelikli havaalanlarından bir tanesi. Dolayısıyla da herhangi bir pistte olan aksaklık uçuşları etkilemiyor, uçuşlar devam ediyor. Burada da ön tekerlerinden çıkan arızandan dolayı inişinde ufak bir problem oldu. Herhangi bir can kaybı yok, herhangi bir mal kaybı yok. Çok şükür korkulacak bir durum yok.

Kargo uçağını kurtarma çalışmaları sürüyor.

371 METRE SÜRÜKLENDİ 

Kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış açıklama yaptı. Karakış, "Hidrolik arızası sebebiyle buru iniş dikmesini açamaması sebebiyle bir kargo uçağı 1-6 sağ pistimize acil iniş gerçekleştirdi" dedi.

Karakış şöyle devam etti:

- Uçak pistimizin üzerine iniş yaptıktan sonra ana iniş takımları üzerinde belli bir noktada sonra uçağı gövde üzerinde bırakıp çok başarılı bir şekilde yaklaşık 371 metre gövde üzerinde ilerleyerek, piste tam merkez noktada kalarak acil iniş gerçekleştirdi.

Karakış, uçağın ne zaman pistten alınacağına ilişkin soruya "Önce soruşturmanın bitmesi lazım. Arkasından havayolunun uçağına ne yapacağına karar vermesi lazım" yanıtını verdi.