Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda (TCDD) çalışan doğasever Bayram Karahan tarafından 53 yıl önce çam fidanlarıyla yeşil görünüme kavuşturulan Benliahmet Tren İstasyonu, yazın bölge halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılıyor. 15 bin çam ağacının bulunduğu istasyon, kar yağdığı günlerde arazide yeşil koridor gibi yer alıyor.

Sosyal medyada ağaçların çürüdüğü yönündeki paylaşımlar üzerine inceleme başlatan Kars Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri,kökleri çürüdüğü için dokundukları birçok çam ağacının devrildiğini belirledi.

"2 BİN AĞAÇ SEYRELTİLME AMACIYLA KESİLMELİ"

Ağaçların çürüyen köklerini gösteren ekipler, 15 bine yakın çam ağacının bulunduğu 82 dönümlük alanda 2 bin ağacın, seyreltmek amacıyla kesilmesi gerektiğini söyledi.

Kurumanın yoğunlukta olduğu alanda ise çobanların geceleri hayvanları yatırdığı için aşırı gübreden kaynaklandığını ifade eden ekipler, alanın kurtarılması için yapılması gerekenleri tespit etti.

"SAĞLIKLI YAPIYA KAVUŞTURULMALI"

Orman İşletme Müdürlüğü'nün Valilik makamına yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İstasyondaki sarıçam ağaçlarının bulunduğu sahanın mülkiyeti TCDD'ye aittir. Yapılan incelemede sarıçam biyolojisi gereği kazık kök yapması gerekirken tabak kök gelişimi gösterdiği görülmüştür. Bunun nedeniyse ağaçlar sulama yapılarak büyütülmüş olup, aşırı sulama kök tembelliği yapıp akabinde sulama işlemi kesildiğinde yeterince derine gidemeyen ağaç kökleri nem bulamaması durumunda bireyler arasında kök mücadelesi başlamakta ve birbirine zarar vermektedir. Sıkışık yapıdaki meşcerenin aralama bakımının yapılarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Süreç kurumumuzca da yakından takip edilmekte olup her türlü teknik destek verilecektir."