Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde ağır hasar alan Hatay'da yaraların sarılması için çalışan Karsu Dönmez, yaşadığı Hollanda'dan topladığı bağışlarla memleketinde yeni projeleri hayata geçiriyor. 

Kurduğu Karsu Vakfı aracılığıyla çalışmalarını sürdüren Karsu, hem maddi hem de manevi olarak afetzedelere destekte bulunuyor. 

Depremin 1. yılında memleketinde olan sanatçı, Hollanda'dan topladıkları enstrümanlarla Serinyol Müzik Evi'ni açtıklarını söyledi. 

Birkaç ay önce Serinyol ilçesine bir müzik okulu kuracağını açıklayan Karsu, bu hedefini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu belirtti. 

"ÇOK ACI BİR DURUM"

Depremlerin meydana geldiği 6 Şubat'ın zor bir gün olduğunu anlatan Karsu, "İnsan memleketini çok sever ama ben Amsterdam'da doğdum büyüdüm. Annem babam bana Karsu ismini verdi. Bunun bir nedeni olmalıydı. 6 Şubat zor bir gündü. O günü mezarlıklarda geçirdik. Hangi mezara daha önce gitsek gibi bir düşünce vardı aklımızda. Çok acı bir durum. İnsanlara moral verebilmek için Hollanda'dan o kadar çok sevgi getirmek istiyorum ki... Amacım da insanlara moral verebilmek" diye konuştu. 

Karsu, afetin ardından insanlara destek olabilmek için hemen çalışmalara başladığını söyledi. 

"BU PARA 7 AYRI VAKFA GİTTİ"

Hollanda'da bir kurumla 127 milyon euro bağış toplandığına işaret eden Karsu, şöyle konuştu: 

"Çok kişi paranın nereye gittiğini merak ediyor. Bu para 7 ayrı vakfa gitti. Paranın gittiği kurumlar, ayrı ayrı Türkiye'ye bağlı kurumlara bu parayı dağıttı. Yemek kitabım sayesinde yarım milyon euro toplayabildik. Bununla da müzik evi projesini başlatabildik. Yeni projelerimizi de başlatacağız." 

Karsu, Hatay'da açtıkları müzik evindeki enstrümanları da Hollanda'da ailesiyle bağışçılardan topladığını söyledi. 

"ŞARKILARIMDA HATAY AKLIMA GELİYOR"

Şu anda müzik evinde gitardan darbukaya, kemana kadar 100'e yakın enstrüman bulunduğunu anlatan Karsu, şunları kaydetti: 

"Her enstrümanın bir hikayesi var. Bir kemanımız var. O kemanla Hollanda'da bir genç evlilik teklifinde bulundu. Sonrasında orada kullandığı kemanı bize verdi. Ut var, bunu çalan kişi maalesef kanser oldu. Artık çalamayacağını söyleyip bize verdi. Orhan Gencebay, Zeki Müren, Sibel Can ile çalışmış bir müzisyen vefat edince kızı ona ait darbukayı bize bağışladı. Buradaki her enstrümanın bir hikayesi var. Umarım bu müzik aletleri çocuklara terapi olur. Şarkılarımda Hatay aklıma geliyor. Hedefim insanlara umut vermek, onları mutlu etmek."