ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl içerisinde vereceği faiz kararları piyasalar tarafından yakından izlenirken Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'den şahin bir çıkış geldi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari dün yaptığı açıklamada, faiz oranlarının muhtemelen "uzun bir süre" mevcut seviyelerde tutulması gerektiğine inandığını söyledi ve enflasyonun yüzde 3'e yakın kalması halinde faiz artırımı ihtimalini dışlamadı.

Kashkari'nin çıkışı, Fed'in faiz kararının ardından geldi. Komite geçen hafta gösterge faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-yüzde 5,50 aralığında tutma kararı almıştı. 

'BEKLENENDEN DAHA UZUN SÜRE KALABİLİRİZ'

Los Angeles'taki Milken Enstitüsü konferansında konuşan Kashkari, "Para politikamızın nasıl bir etki yarattığını görene kadar beklenenden daha uzun süre bu seviyelerde kalacağımızı düşünüyorum" dedi.

Kashkari, "Enflasyon gerilemeye başlarsa veya işgücü piyasasında belirgin bir zayıflama görürsek, bu durum faiz oranlarını düşürmemize neden olabilir. Ancak enflasyonun yüzde 3'te sabitlendiğine ya da yerleşik hale geldiğine ve daha yükseğe çıkmamız gerektiğine ikna olursak faiz artışını gündeme alırız" dedi.

FAİZ ARTIŞI İHTİMALİ ANA SENARYO DEĞİL

"Bu benim en olası senaryom değil, ancak bunu da göz ardı edemem" diyen Kashkari, Fed'in mart ayındaki toplantısında iki faiz indirimi planladığını ve Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Haziran ayında "nokta grafiğini" güncellediğinde yeniden değerlendireceğini söyledi.

Kashkari, iki gün içinde faiz artırımının baz senaryo olmadığını söyleyen üçüncü politika yapıcı oldu. New York Fed Başkanı John Williams ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de pazartesi günü Fed'in bir sonraki hamlesinin faiz artırımı olmayacağına dair güvence vermişti.