Ekonomi denilen nane ne işe yarar? İnsanın bir anlamda genel yaşam kalitesini ölçer... Ekonomi iyiyse, geniş kitleler zenginleşir daha iyi yaşarsın. Ekonomi kötüyse, halk fakirleşir zorluklarla başa çıkmaya çalışırsın. Olayın özeti budur!

İstatistik Kurumu’nun kasım ayına ilişkin verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi yani enflasyon yıllık bazda yüzde 61.98, aylık bazda ise yüzde 3.28 artış gösterdi. Anlamı? Halk yine fakirleşti.

★★★

Açıklanan enflasyonun gerçek olmadığını, kırpıldığını hepimiz biliyoruz. Peki o zaman neden önemli?

Maaşlara, iktidarın enflasyon beklentisi ve açıklanan Orta Vadeli Program’daki tahminler doğrultusunda zam yapılacak. Gelirler kuş kadar artacak.

Neden insanların daha rahat yaşaması için imkanları zorlayamıyorlar? Onu da anlatayım.

★★★

Hazine ve Maliye Bakanı’nın “yapısal reform” dediği 80 maddelik torba yasada milyonlarca çalışan, ücretli Gelir Vergisi yükünün hafifletilmesini beklenirken, iktidar Kur Korumalı Mevduat sahiplerine, döviz kazançlarını ve varlıklarını yurt dışında tutanlara, döviz garantili Kamu-Özel İşbirliği projelerini üstlenen müteahhitlere destek çıkmayı tercih ediyor.

★★★

Kamudan ihale alan müteahhitlerin hak edişlerinden alınacak stopaj ve vergileri indirme ya da sıfırlama yetkisi de yine Cumhurbaşkanı’na veriliyor.

Yap-işlet-devret kapsamındaki ulaşım, altyapı, otoyol, tünel, köprü, şehir hastaneleri, enerji santralları, eğitim tesisleri vb. projeleri üstlenen müteahhitlere sağlanan milyarlarca liralık KDV istisnasının süresi 31 Aralık 2028’e kadar uzatılıyor.

★★★

Bundan 6 ay önce bu düzen devam etsin mi diye halka soruldu. Görünen o ki, halk memnundu. Demek sorun yoktu. Haliyle iktidarın mottosu durmak yok yola devam... Devam ediyor işte nefes aldırmadan.

Daha ne gördük ki? Yeni başlıyor. Seçimden sonra ise tam anlamıyla vatandaş için yol bitiyor.

★★★

Anayasa’nın vergi adaleti ve “az kazanandan az-çok kazanandan çok” vergi öngören en temel ilkesi yok sayılıyor. Çok kazanan kimler?
Bilen biliyor!

Mesela... Önceki Maliye Bakanlığı döneminde elektronik haciz uygulamasını yürürlüğe koyup, milyonlarca mükellefin hesaplarını bloke ederek büyük mağduriyetlere yol açan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, torba yasayla bunu daha da genişleterek “dijital haciz” dönemini başlatıyor.

★★★

Vatandaştan alacağına şahin kesilen ve 2024’te yüzde 58 gecikme faizi uygulayacağını ilan eden iktidar, bankalara kredi borcu olan finansal sıkıntıdaki batık şirketlere tanıdığı borç yapılandırma süresini 2 yıl uzatıyor.

İşin enteresanı TBMM’nin anayasal yetkisi ve görevi olan vergi salma hakkı, neredeyse Cumhurbaşkanı’na devrediliyor. Bari Meclis kapatılsın,
masraf olmasın!