Kulüpler Birliği Vakfı (KBV), yayın ihalesine yönelik çalışmalarıyla gelirlerini artırmayı başladıktan sonra gözünü diğer kalemlere dikti.

Bunlardan ilki ‘iddaa isim hakkı’ olarak bilinen Spor Toto Teşkilatı’nın kulüplere verdiği isim kullanım hakkı payı... Kulüpler, isim hakkı ödemesinde enflasyon artışına uyulmadığını savunuyor.

Konuyla ilgili resmi başvuruyu yapan kulüp ise Kasımpaşa oldu. İstanbul ekibinin Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’na yazdığı dilekçede 2013’te kulüplerin 2.9 milyon TL ile 3.6 milyon TL arasında ödeme yapıldığı, bu ödemenin 2023’te de 2.9 milyon TL ile 4 milyon TL arasında gerçekleştiği ancak enflasyon farkıyla 13.3 milyon TL ile 18.2 milyon TL arasında olması gerektiği bildirildi.

SPOR TOTO PAYI 32 KAT ARTTI AMA...

Kasımpaşa, yıllık farkın ortalama 10 milyon TL’den fazla olduğuna vurgu yaptı. Buna karşın Spor Toto’nun kulüplerin isim hakkı nedeniyle elde ettiği gelirin 5.7 milyon TL’den 182 milyon TL’ye (2013-2022 arası) yükseldiği kaydedildi. Kasımpaşa, eşitsizliğin giderilmemesi halinde isimlerinin bahis oyunlarında kullanılmaması yani iddaa bülteninden çıkarılmalarını talep etti.

TÜRKİYE KUPASI'NDAN ÇEKİKME RESTİ

Kulüplerin diğer tepkisi ise Türkiye Kupası gelir dağılımının yetersizliğine yönelikti. KBV üyeleri, kupa maçları için TFF’den alınan primlerin iç sahada stadın elektrik faturasını, deplasmanlar da ise seyahat masraflarının yarısını bile karşılamadığı vurguladı. Türkiye Kupası primlerinin artırılmasını aksi halde organizasyona katılmamanın gündeme alınması talep edildi. KBV yönetimi konuyu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) görüşecek.