Katar Emirlik Divanından yapılan açıklamaya göre, Şeyh Temim ile Joe Biden telefonda görüştü.

Katar Emiri, "Gazze’de acil ateşkes sağlanması, sivillerin korunması ve kanının dökülmesinin durdurulması için bölgesel ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini" kaydetti.

ABD’nin Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasındaki rolünü takdir eden Şeyh Temim, "Orta Doğu’da barış ve istikrarın güçlendirilmesi adına Gazze Şeridi’ne sürdürülebilir bir şekilde insani yardımın ulaştırılması için sınır kapılarının açılmaya devam etmesi gerektiğinin" altını çizdi.

ABD Başkanı Biden'ın da Katar'ın Gazze'deki duruma ilişkin diplomatik ve insani çabalarından dolayı Katar Emiri Temim’e teşekkür ve takdirini ifade ettiği aktarıldı.

Görüşmede, "Gazze Şeridi ile işgal altındaki Filistin topraklarındaki son gelişmelerin yanı sıra iki dost ülke arasındaki stratejik ilişkiler, bu ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinin yolları" ele alındı.

MISIR LİDERİYLE DE GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sisi ve Biden telefonda ülkeleri arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmenin ve stratejik ortaklığı pekiştirmenin yollarını görüştü.

Başta Gazze Şeridi olmak üzere Orta Doğu'daki bölgesel durumu ele alan Biden ve Sisi, "sivillerin korunması, esir takası ve insani yardımların ulaştırılması amacıyla çatışmalara insani ara verilmesine yönelik sürdürülen çabaları" değerlendirdi.

NELER YAŞANMIŞTI?

Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda Gazze'deki çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.