Antalya Saat Kulesi'ndeki restorasyon ve kazı çalışmaları esnasında 22 metre yüksekliği bulunan kulenin dört bir tarafındaki saatlerin orijinal olmadığı ortaya çıkmıştı. Saat mekanizmalarının çalınmış olabileceği değerlendirilirken, o dönem yerine takılan saatlerin de plastik olduğu belirlenmişti. 

Plastik saatler sökülerek saat kulesinin çalınan saatinin bire bir aynısını bulmak için çalışma başlatıldı. Tarihi saatlerin tamirini yapan İstanbul'da yaşayan Recep Gürgen (75) ile temasa geçilerek, bir koleksiyonerin bağışladığı saatin aslına uygun tamir ve yapımına başlandı. 1 ay sonra saat yerine yerleştirilerek hizmete açılacak.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram, saatin orijinalinin 1985 yılından bu yana yerinde olmadığını, çalındığını söyledi. 

Karabayram, "Yeni gelecek olan saat 19'uncu yüzyıl dönem saatlerinden. Aynı tip, aynı sistemle çalışan bir saat. İstanbul'da bir koleksiyoner saati bağışladı. Mekanizma tadilattan geçirildi. Çalınan saatin bire bir ikizi. 100 yıllık geçmişi olan bir saat" diye konuştu.