Diyarbakır'da kayyumla yönetilen Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Ramazan ayı dolayısıyla kentin iki ayrı noktasına iftar çadırı kurdu. 30 milyon 200 bin liraya ihalesi yapılan iftar çadırları, yoksul ve dar gelirli ailelerin yoğun olarak yaşadığı Bağlar ve Sur ilçelerindeki Dağkapı Meydanı'na kuruldu. Sözleşmeye göre, iki çadırda günlük 6 bin kişiye yemek dağıtımı yapılacağı taahhüt edildi.

Bağlar'da kurulan çadırda 3 bin kişiye yemek dağıtımı yapılacağı sözleşmede yer aldığı halde çadırdaki sandalye sayısının 250 olması dikkat çekti. Günlük 3 bin kişiye yemek dağıtılmış gibi gösterilerek ihaleyi alan firmanın, kayyum yönetiminin de talebi üzerine yemekleri AKP'nin seçim çadırlarına gönderdiği ortaya çıktı.

 

AKP KADIN KOLLARI VE AKP SEÇİM ÇADIRLARINA GİDİYOR

Yoksul ve yardıma muhtaç kişiler için kurulan iftar çadırında yemeğin, yoksullardan ziyade AKP'li adayların seçim çalışması yürüttüğü çadırlara takviye edildiği bildirildi. Bağlar'da kurulan iftar çadırından her gün 200 kişilik yemeğin, seçim çalışması yürüten AKP'nin Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar merkez ilçe teşkilatı kadın kolları başkanlığına gönderildiği öğrenildi.

ÇINAR, HANİ VE DİCLE İLÇELERİNDEKİ AKP’LİLERE GİDİYOR

Yine yoksullara yemek dağıtımı için kurulan çadırdan 200 kişilik yemeğin her gün ihaleyi alan firmaya ait araçla Diyarbakır'da 40 kilometre uzaklıktaki Çınar ilçesinde kurulan AKP'nin Belediye Başkan adayı Davut Arzu'nun seçim çalışması yürüttüğü çadıra gönderildiği belirlendi.

Aynı şekilde 200 kişilik yemeğin Diyarbakır'a 70 kilometre uzaklıktaki Hani ilçesindeki AKP ilçe teşkilatına, 200 kişilik yemeğin de Diyarbakır'a 60 kilometre uzaklıktaki Dicle ilçesinde seçim çalışması yürüten AKP'lilere gönderildiği öğrenildi. Sözleşmeye göre 3 bin kişiye yemek dağıtımı yapıldığı taahhüt edilen Bağlar'daki çadırda yoksula verilen yemek sayısının ise 200-250 arasında olduğu ortaya çıktı.

MAZBATA ALININCA KORSAN ÇADIR GECE APAR TOPAR SÖKÜLDÜ

30 milyonluk yemek ihalesiyle ilgili Ramazan ayı boyunca yemek dağıtımı yapılacağı sözleşmede yer almasına rağmen dün DEM Partili adayların mazbatalarını alarak resmen göreve başlaması üzerine Bağlar’da kurulan iftar çadırı da gece apar topar söküldü. Sözleşmeye göre Ramazan’ın son günü olan bugün de yemek dağıtımı yapması gerekiyordu. 

Büyükşehir Belediyesince ihalesi yapılan iftar çadırına ihaleyi alan FM-İçkale firmasına yakınlığıyla bilinen Siirt Vakfı Diyarbakır Şubesi 1 ay boyunca kendi pankartını asarak sosyal medyada çadırın sanki kendilerine aitmiş gibi propagandasını yaparak açtıkları vakıf hesabına bağış yapılması çağrısında bulunmuş ve çok sayıda hayırsever işadamı, bütçesi belediye tarafından karşılandığı halde sanki Siirt Vakfınca karşılanıyormuş gibi nakdi bağışda bulunmuştu. 

Vakfın başkanlığını ise Bank Asya'ya yüklü miktarda para aktardığı gerekçesiyle FETÖ terör örgütü üyeliğinden yargılanıp delil yetersizliğinden beraat eden Karayolları eski Bölge Müdürü Adnan Öktüren yürütüyor.

Yoksulların karnını doyurmak için kurulan çadırın AKP'nin seçim çadırlarına destek için kurulması ve 3 bin kişilik sözleşme yapılmasına rağmen 250 kişiye yemek verilmesi kentte tepkiyle karşılandı.