İstanbul Eyüpsultan'da kedilerin üzerine kezzap dökerek bazı kedilerin ölümüne bazılarının ise, yaralanmasına neden olan Murat Özdemir hakkında savcı 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme sanık Özdemir hakkında zorla getirme kararı çıkararak duruşmayı erteledi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Murat Özdemir katılmadı. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları ve hayvanseverler duruşmada hazır bulundu.

HER CAN İÇİN AYRI CEZA TALEBİ

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatlarından Umut Yıldız duruşmada, katledilen her bir hayvan için ayrı ayrı ceza talewbinde bulundu. Yıldız, şunları söyledi:

- Hayvan haklarının gündemde olduğu bu dönemde sanığın vahşice hisle 40’a yakın hayvana zarar verdiği dosyaya sunmuş olduğumuz veteriner hekim tarafından düzenlenen raporla anlaşılmış olmakla sanık hakkında meydana gelen zarar nazara alınarak ceza verilmesini talep ediyoruz.

- Sanığın eylemlerinin farklı zamanlarda birden fazla devam ettiği de nazara alınarak eylemleri tasarlayarak gerçekleştirdiği de sabit olduğundan üst hadden cezalandırılmasını her bir zarar gören can için ayrı ayrı ceza almasını talep ederiz. 

SAVCI 7 YILA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Murat Özdemir’in 17 Temmuz 2023 ve 6 Ağustos 2023 arasında 3 farklı seferde satın almış olduğu yakıcı sülfürik asidi farklı tarihlerde sokak kedilerinin üzerine döktüğünü belirterek kamera görüntüleri ile birlikte sanık Murat Özdemir’in suçunu kabul ettiği vurgulandı.

Özdemir’in 'zincirleme olarak bir ev hayvanını veya evcil hayvanları kasten öldürme' suçundan 10 aydan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

ZORLA GETİRME KARARI

Mahkeme savunmasını yapması için Murat Özdemir’in zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Hayvanseverler ve avukatlar duruşma çıkışı katılma taleplerinin reddedilmesine tepki gösterdi. Duruşma sonrası avukatlar ve hayvan severler adliye önünde açıklama yaptı. Duruşmaya katılan avukat Pınar Akbina, şöyle konuştu:

"DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ"

- Daha geçen hafta asansörde canice katledilen Eros gündemdeydi. Öfkeliyiz, bizde bugün davaya katılma talebinde bulunduk. Yasal ve hukuki haklarımızı kullandık.

- Ancak mahkeme ne bizim talebimizi ne de İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nin katılma taleplerini kabul etmedi. Olayın tanıkları var. Her duruşmaya gelenler var; ama ne yazık ki dinlenmedi. Dolayısıyla bizler bu davanın takipçisi olacağız.