Psikologlar, partnerinizin kendisine ve ilişkinize olan güveninin olmadığının göstergesi olan ve dikkat etmeniz gereken sekiz işareti ortaya çıkardı.

Bu bilime dayalı tehlike işareti taşıyan yorumların ardındaki niyetleri anlayarak, durumla nasıl başa çıkacağınızı öğrenebilir veya sonrasında belki de ilişkinizi sonlandırabilirsiniz.

Kırmızı bayraklar, duygularınızı sorgulamanıza neden olabilecek ve partnerinizin eylemlerinin sorumluluğundan kaçınmasına yardımcı olabilecek manipülasyon biçimleridir.

2019'da yapılan bir araştırma, bu tür ifadelerin, ruhunuza fiziksel istismar kadar zararlı olabilecek ve depresyona ve düşük özgüvene katkıda bulunabilecek duygusal istismarı oluşturduğunu ileri sürdü.

İşte partnerinizin size karşı kullandığı ve kırmızı bayrak ifadesi taşıyan sekiz cümle…

1. “BENİM İÇİN FAZLA İYİSİN”

Global English Editing'e göre bu, erkek arkadaşınızın özgüveninin düşük olduğunu ve sevginizi hak etmediğini söyleyerek kendini küçümsemesinin bir yoludur.

Bu ifade, onun değeri ve onu ne kadar önemsediğiniz konusunda sürekli olarak güvence vermenize ihtiyaç duyması nedeniyle ilişkide sağlıksız bir denge yaratabilir.

Bu aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da etkileyebilir çünkü ona sürekli güven vererek, kendi ihtiyaçlarınızı ve duygularınızı göz ardı ederken, onun düşük öz değeriyle ilgili sorunlarını çözmeye çalışıyorsunuz.

2. “İNSANLARIN NE DÜŞÜNDÜĞÜ UMRUMDA DEĞİL”

İlk bakışta bu yorum erkek arkadaşınıza güven havası veriyormuş gibi görünebilir ama aslında bunu kendisini eleştirilerden korumak için söylüyor olabilir.

Bu ifade, kötü yorumları yapılmadan önce saptırarak, kendisine zarar vermemeleri için güvensizliğine karşı bir kalkan görevi görebilir.

Gerçekte, size “İnsanların ne düşündüğü umrumda değil” demesi, bunun tam tersinin doğru olduğunu ve insanların kendisine yönelik yorum ve eleştirilerinin açıkça farkında olduğunu gösterebilir.

3. “SADECE DÜRÜST OLUYORUM”

Kendine güveni olmayan bir erkek arkadaş, bu ifadeyi partneri üzerinde hakimiyet ve kontrol kurmak için kullanabilir ve bunu incitici veya olumsuz yorumları maskelemek için kullanabilir.

Bu onların söylediklerini kaldıramadığınızı, çok fazla gücendiğinizi ve suçu omuzlarınıza yüklediğinizi gösterir.

Eleştiri, diğer kişiyi günah keçisi haline getirerek, bu güvensizlikleri size yönelterek, kendi hataları hakkında daha iyi hissetmeleri için bir araç olarak kullanılabilir.

Bu kırmızı bayrak, duygularınızı sorgulamanıza neden olabilecek ve partnerinizin eylemlerinin sorumluluğundan kaçınmasına yardımcı olabilecek bir tür manipülasyon olabilir.

4. “ÜZGÜNÜM AMA…”

Erkek arkadaşınızla tartıştıysanız veya kavga ettiyseniz ve o size özür olarak "Üzgünüm ama..." diyorsa, bu onun güvensiz olduğunun ve suçu kısmen size yıkmak üzere olduğunun bir işaretidir.

Bu yorum, sorumluluğu tam olarak kabul etmeden özür dileme aracı olarak kullanılır ve kısmen eylemlerini savunmak içindir.

Bazı insanlar bir hata yaptıklarında bunu kabul etmekte veya kabul etmekte zorluk çekebilirler ve hatalı olduklarını kabul ettiklerinde zayıf yönlerini açığa vuruyormuş gibi hissedebilirler.

Psikoterapist ve evlilik ve aile terapisti Jamie Schenk DeWitt, "Bir an bile yanlış bir şey yaptıklarını düşünmüyorlar ve duygularınızın incinmesinin sizin probleminiz olduğunu ima ediyorlar" dedi.

5. “SADECE ŞAKA YAPIYORUM”

İnsanlar genellikle şaka yapmayı iletişim kurmanın, gerilimi dengelemenin veya başkalarıyla basitçe bağlantı kurmanın bir yolu olarak kullanır, ancak incitici bir yorum veya eleştiriden sonra kullanıldığında bu bir tehlike işaretine dönüşür.

Kendine güveni olmayan erkek arkadaşın, olumsuz bir yorumdan sonra "sadece şaka yapıyordum" dediğinde, bu, sizi yumuşatarak hissettiğin acının sorumluluğunu üstlenmekten kaçınma çabasıdır.

6. “ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİL”

Bu, ilişkide gündeme getirmiş olabileceğiniz bir sorunu küçümseyerek duygularınızı başından savmanın kesin bir yoludur.

Kendine güveni olmayan bir adam, bu ifadeyi kendi şartlarıyla ilgili tartışmayı bitirmek için kullanabilir ve aynı zamanda ona güvendiğiniz duygularınızı ve endişelerinizi de göz ardı edebilir.

Bu muhtemelen eleştiri veya çatışmayla tamamen baş edememe konusundaki güvensizliğinden kaynaklanıyor ve duygularınıza saygısızlık ediyor.

7. “ÇOK HASSASSIN”

Birine "çok hassas" olduğunu söylemek aynı zamanda iyi bilinen bir terim olan gaslighting'in de bir biçimidir.

Exclusive Matchmaking'in CEO'su Susan Trombetti, InStyle'a, "Bu sadece senin kendini deli olduğunu düşünmeni sağlamanın bir yolu." 

"Bu ona, ilişkide eksik olduğunu hissettiği kontrol ve gücü verir, güvensizliklerini ve eylemlerinin sorumluluğunu kabul edememesini açığa çıkarır. Bu yorum, kendinizi savunmanızı ve duygularınızın onaylandığını hissetmenizi zorlaştırabilir ve zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir." diyor.

8. “MÜKEMMEL DEĞİLİM”

Kusurlu olmak ve hata yapmak hayatın bir gerçeğidir ancak bunu bir bahane olarak kullandığınızda güvensizliğinizin bir işareti haline gelir.

Bu ifade, suçlamayı saptırmak, ondan beklentilerinizi azaltmak veya onun bir duruma nasıl davrandığını veya tepki verdiğini haklı çıkarmak için kullanılabilir.

Bu, onu eylemlerinden sorumlu tutulmaktan korur ve duygularınızı bir kez daha geçersiz kılar.

NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Böyle durumlara düştüğünüzde DeWitt, Newsweek'e, "sizin zararınıza olsa da büyüklüğünü ve gücünü korumak için ne pahasına olursa olsun her şeyi yapacak" birinin yanında olmaktan kendinizi kurtarmanın akıllıca olacağını söylüyor.

Bu tehlike işaretlerine nasıl tepki vereceğiniz sonuçta size bağlıdır, ancak bu sık yapılan yorumların ardındaki anlamı anlamak, ilişkinizde daha açık iletişimi nasıl teşvik edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir veya sonunda kendinizi özgür bırakabilirsiniz.

Choosing Therapy'de lisanslı evlilik ve aile terapisti olan Samara Quintero da, Business Insider'a, "Bu davranış biçimlerini eşinizle birlikte ele almak zorunludur ve eğer sorumluluk almayı reddederlerse veya değişime istekli olduklarını ifade ederlerse, ilişkiyi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir" dedi.