CHP eski Genel Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini ‘’Terör örgütlerini desteklemek ve aparat olmakla suçlayan’’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı açtığı 5 kuruşluk tazminat davasını kazandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran 2022 tarihli TBMM grup toplantısında, o dönem CHP Genel Başkanlığı koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu için "Yalancı, proje, aparat" demiş ve "Türkiye'nin milli çıkarlarına karşı sinsi bir savaş verip, terör örgütlerini savunamak", "hırsız" ve "hain" olmakla suçlamıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu bu sözlerin ardından 5 kuruşluk tazminat davası açtı. Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarının zedelendiği ve dava konusu konuşmanın hukuka aykırı olduğuna karar verdi. 

CHP'nin eski liderinin avukatı Celal Çelik  “Mahkeme, Erdoğan'ın sözlerinin hakaret ve iftira kapsamında bulunduğunu hüküm altına aldı. Hesap sormaya devam edeceğiz” dedi. 

"BEŞİNCİ KOL ELEMANLARI"

Erdoğan dava konusu olan konuşmasında şöyle demişti:

- Bu zat inanın yalancı. Çünkü omurgasız, çünkü proje, bir aparat. Bu zatın partisinin başına kaset komplosu ile geçirildiği günden beri Türkiye'nin milli çıkarlarına karşı sinsi bir savaş vermekten başka iş yaptığını gördünüz mu? Bu ülkede yapılan tüm eserleri ve hizmetleri engellemeye çalışmaktan başka bir gayretine şahit oldunuz mu? 

- Bu zatın Demirtaş'ından Kavala'sına, FETÖ'cülerinden PKK'lılarına kadar ülke ve millet düşmanı teröristleri savunmaktan, hatta bunun için Ankara'dan İstanbul'a yürümekten başka bir çabası var mı? Bay Kemal oradaydı. Başı çeken oydu. Bunlardan millete, vatana hayır gelmez. Bunlar ancak terör sevicilerle beraber çünkü kendileri de terör sevici. Siz bakmayın birilerinin Gezi Olaylarının arkasındaki karanlık tiplere 'demokrasi kahramanı' muamelesi yaptığına, bunların hepsi de yaptıkları ihanetin bilincinde olan beşinci kol elemanlarıydı.