31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler adaylarını belirlemeye başladı.

Adana’da çok çetin bir yarış olacağa benziyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, partisi CHP’nin adayı. Cumhur ittifakının adayı olarak Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir çıktı sahneye. İyi Parti’nin adayı ise Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş Büyükşehir seçiminde kilit parti konumundaki DEM Parti halen adayını açıklamadı. Büyük olasılıkla DEM Parti, Adana ve Mersin’de aday çıkarmayacak.

Devir hesap devri.

Her yerde “Ben hesap adamıyım” diyen CHP adayı Zeydan Karalar’ın hesabı tutarsa bu seçimi açık ara kazanıyor.

Yüreğir’de başarılı işlere imza atan AKP’li Fatih Kocaispir bu kez şansını Cumhur İttifakının adayı olarak Büyükşehir’de deneyecek. Güleryüzlü, sempatik ve genç bir aday olan Fatih Kocaispir’in bu seçimde ipi göğüsleyeceğini düşünenlerin sayısı az değil.

İYİ Parti’nin adayı Ayyüce Türkeş Taş’in ise kazanma şansı zayıf ancak alacağı oylarla CHP’Ye mi yoksa Cumhur İttifakına mı darbe indirecek, bekleyip göreceğiz.

Siyasi çevrelere göre, Adana seçimleri Zeydan Karalar ile Fatih Kocaispir arasında geçer. Kıran kırana bir yarışın sergileneceği Adana seçimlerinde seçmeni projeleriyle, yapacaklarıyla, verdiği sözlerin gerçekleşme gücüyle  ikna eden aday ipi göğüsler.

Yerel seçimlerde oy kullanacak seçmen eskisi gibi sırf partisinin kazanması için oyunu vermeyecek. Seçmen artık oturduğu mahalleye, sokağa hizmet gelmesini bekliyor.

Yaşadığı kentin yollarının, kaldırımlarının düzgün olmasını istiyor.

Yaz aylarında toza, toprağa ve sineğe katlanmak zorunda olmak istemiyor. Çevresindeki yeşil alanların korunmasını, temiz tutulmasını istiyor.

Seçmen, belediye hizmetlerinin her noktaya eşit götürülmesinden yana.

Kendisine oy veren mahalleye daha çok hizmet götüren başkan yerine kentin tüm noktasına eşit ve yeterli hizmet götüreni adaya oy verecek.

Seçmen, kendisini ve yakınlarını destekleyen, başkanlık makamını kişisel değil halkın çıkarı için kullanan bir isme oy vermeyi istiyor.

Ve seçmen, yaşadığı kentin şampiyonlar ligine girmesini, bunun için gerekli tüm yatırımların gelmesini sağlayacak güçte olan bir adayı desteklemek istiyor. Çeşitli bahaneler ardına sığınarak kendini öteleyen bir adayı değil.

İnanıyoruz ki, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışa giren isimlerin hepsi seçmenlerin istediği vasıfta olan isimlerdir.

O zaman iş adayların seçmeni ikna gücüne kalıyor.

Sosyal medyayı iyi kullanan, seçmenin gönlüne dokunabilen, yapacağı hizmetleri iyi anlatan, halkın büyük çoğunluğunun destek vereceği projeleri hazırlayan, liyakatlı, başarılı, konusunda uzman kişileri çalışma arkadaşı olarak seçen isim bu seçimde başarıya ulaşacaktır.

Ben bu düşüncedeyim. Benim gibi düşünen seçmen sayısı da neredeyse tüm sayıya eşittir.

Artık top başkan adaylarında.

İyi çalışan, iyi konuşan, iyi ikna eden, gönüllere iyi dokunan, inandırıcı olan isim kazanır.