Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin deneyimli başcazgırı Şükrü Kayabaş, altmış yıl süren kariyerini noktalayacağını duyurdu. 81 yaşındaki Kayabaş, Kumluca'da düzenlenen 25. Tarım ve Seracılık Festivali kapsamındaki yağlı güreş etkinliklerinde bu kararı açıkladı.

1959 yılında yağlı güreşlerle tanışan ve bu ata sporuna gönül veren Kayabaş, ilk olarak güreşçi olarak er meydanına adım attı. Beş yıl süren aktif güreş hayatı, iki rakibinin üzerine düşmesi sonucu yaşadığı ağır sakatlıkla son buldu. Bu talihsiz olay, onun güreş kariyerini sonlandırmasına neden oldu.

Şükrü Kayabaş, 1964 yılında, Balıkesirli ünlü ustası Şirin Mustafa'nın yanında cazgırlık yapmaya başladı. Tam 42 yıl boyunca Kırkpınar başcazgırı olarak hizmet veren Kayabaş, dualı çayırlarda ve er meydanlarında bu önemli görevi üstlendiği süre zarfında ata sporunun tanıtılmasına katkı sağladı.

"60 YILDIR CAZGIRLIK YAPIYORDUM"

Şükrü Kayabaş, 60 yıl süren cazgırlık kariyerini sonlandırmaya hazırlanıyor. Kumluca'da düzenlenen güreşlerde konuşan Kayabaş, "Er meydanlarında 60 yıldır cazgırlık yapıyorum. Bunun 42 yılı başcazgırlık olarak devam etti. Bu yıl dualı çayırlara veda edeceğim, ilk vedamı Kumluca güreşlerinde seyirciye, pehlivanlarımıza yaptım." ifadelerini kullandı.

Balıkesirli Şirin Mustafa tarafından başcazgırlık görevi devredilen Kayabaş, 42 yıl boyunca Kırkpınar güreşlerinde altın kemer sunumları yaptığını belirtti. Ayrıca, son 24 yıl içinde hiçbir başpehlivanın Kırkpınar'da altın kemerin ebedi sahibi olamadığını vurguladı.

Kayabaş, geçmiş yıllarda pek çok ünlü güreşçiyi altın kemerle ödüllendirdiğini anımsatarak, "Bu başpehlivanlardan 1966, 1967, 1968 yıllarında rahmetli Ordulu Mustafa'yı; 1976, 1977, 1978 yıllarında Karamürselli Aydın Demir’i; 1982, 1983, 1984 yıllarında Denizlili Hüseyin Çokal'ı ve 1990 yılından başlayarak 1999 yılına kadar aralıksız Ahmet Taşçı'yı ben takdim ettim. 2000 yılından sonra Kırkpınar güreşlerinde altın kemerin ebedi sahibi olan başpehlivan olmadı. Bu benim için büyük bir onurdur, büyük bir gururdur. Bu şekilde er meydanlarında benden önce bu kadar altın kemerin ebedi sahibi başpehlivanı takdim eden bir başcazgır olduğunu bilmiyorum." sözlerini ekledi.

Türkiye Geleneksel Güreşleri Federasyonu tarafından kendisine verilecek başcazgırlık altın kemeri ile ata sporuna veda edeceğini duyuran Kayabaş, "Bu şekilde ata sporu yağlı güreşlere veda edeceğim. Başcazgırlık görevini çırağım Emin Ger'e bırakacağım. Bundan sonraki yaşamımı cazgırlık konusunda hocalık ve cazgır gözlemcisi olarak sürdüreceğim." dedi.