Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Üretim Şube Müdürü Mustafa Kahveci, Ordu'da 19 coğrafi işaretli ürünün tescil edildiğini söyledi.

Tescillenen ürünlerden Ordu içli tavanın şehrin sevilerek tüketilen lezzetlerinden olduğunu belirten Kahveci, "Kış mevsiminin gelmesiyle hamsi bol miktarda çıkıyor, tezgahlarda bulunuyor. İçli tava da hamsinin en güzel değerlendirme şekillerinden biri diyebiliriz. Hem evlerde hem lokantalarda şu sıralar çok yoğunlukla tüketiliyor ve talep ediliyor" dedi. 

"GERÇEKTEN BİR SANAT ESERİ"

Altınordu ilçesinde işlettiği lokantanın aşçılığını yapan Süreyya Karadeniz, Ordu içli tavanın adeta sanat eseri bir yöresel yemek olduğunu vurgulayarak, "Türkiye genelinde de tanınması lazım. Sadece hamsiyi alıp tavaya koymak değil. İç pilavı ayrı döşüyorsun. Hamsiyi tek tek diziyorsun ve gerçekten bir sanat eseri diye düşünüyorum" diye konuştu.

 Karadeniz, hamsiyle hazırlanan bu lezzete müşterilerin ilgi gösterdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erzurum'dan, Ardahan'dan, Adana'dan farklı şehirlerden gelenler oluyor. Hatta beni mutlu eden bir durum da var. Ardahan'dan bir çift, beni sosyal medyada görmüş, 'Biz buraya gidelim' demişler. Geldiler ve dediler ki 'Biz seni sosyal medyada gördük, biz o hamsi içlisinden yiyeceğiz'. O gün hamsi günü değildi. 'Yarın buyurun gelin' dedim ve hemen hamsi aldım. Ertesi gün onlara hazırladım ve sundum. Çok mutlu oldular, memnun kaldılar. Tekrar geleceklerini söylediler." 

ORDU İÇLİ TAVANIN TARİFİ

Süreyya Karadeniz, Ordu içli tavanın tarifini de verdi:

"İç pilavında pirinç, üzüm, soğan, baharatlar, salça gibi ürünleri buluşturuyoruz. Gerçekten süper bir iç pilav oluyor. İç pilavı da kılçıklarını çıkartıp tepsiye dizilen hamsiyle buluşturduğumuz zaman güzel oluyor. Hamsinin temizlemesi ile pişirme aşamasına gelene kadar hemen hemen bir günü alıyor. Mesela dün hamsiyi taze taze aldım. Akşam temizledim, kılçığını aldım ve sabahleyin de pilavıyla buluşturdum." 

Müşterilerden Ağrılı Oktay İbiş ise Ordu'da inşaat sektöründe çalıştığını belirterek "Hamsiyle hazırlanan içli tavayı severim. Daha önce Ordu'da hiç yememiştim, Rize'de yemiştim. Şimdi burada da yedim, lezzeti gayet güzel. Herkese tavsiye ederim" ifadesini kullandı.