CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, FOX TV'de yayınlanan Özgü Namal ile Özcan Deniz'in başrollerinde yer aldığı 'Kızıl Goncalar' dizisini Meclis gündemine taşıdı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, dizinin başladığı günden bu yana tarikatlar, cemaatler ve iktidara yakın medya tarafından hedef gösterildiğini belirtti.

"TARİKATLARIN TAHRİBATI GÖZLER ÖNÜNE SERİLİYOR"

Bulut, "Muhafazakâr-seküler kimliklere ve yaşam tarzlarına vurgu yapılan, dini cemaatler içindeki kadınların ve kız çocuklarının konumunu irdeleyen dizide, tarikatların, cemaatlerin insanlar üzerinde yarattığı tahribat gözler önüne serilmektedir. Dizinin, Okmeydanı Darülaceze'deki çekim izinlerinin 'kurumun varoluş felsefesine aykırı' olduğu gerekçesiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan gelen talimatla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü'nden 2 mekân için alınan izinler de RTÜK incelemesi gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut, Bakan Göktaş'ın yanıtlaması istemiyle de şu soruları yöneltti:

* Dizinin çekimlerinin iptal edilmesinde tarikatların ve cemaatlerin baskısı etkili olmuş mudur?

* Bakanlığınızın görevleri arasında kız çocuklarının eğitim imkânlarına erişiminin iyileştirilmesi ve engellerin ortadan kaldırılması, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, çocuk evliliklerin önüne geçmesi yok mudur? 

* Bakanlığınız dizinin topluma verdiği hangi mesajdan rahatsız olmuştur? 

* Kızıl Goncalar dizisine çekim iznini hangi kurum vermiştir? 

* Diziye çekim izni verilirken herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? 

* Televizyonlarda gösterilen dizilerin izinleri tarikatların, cemaatlerin ve iktidarınıza yakın medya organlarının isteğine göre mi iptal edilmektedir? 

* Bakanlığınızın hangi derneklerle protokolleri bulunmaktadır? Bu protokoller hangi amaçla imzalanmıştır?