Yemen'deki Husilerin Filistin'e destek için İsraille bağlantılı gemileri hedef aldığı Kızıldeniz'den güvenli geçiş için ilginç bir taktik geliştirildi. 

Bloomberg'de önceki gün yayımlanan bir habere göre, Kızıldeniz'den geçiş yapan en az beş gemi, Husi saldırılarından kaçınmak için Çin ile bağlantılı oldukları yönünde sinyal gönderdi.

Söz konusu gemiler, normalde varış yerlerini içeren sinyal alanına, tüm personelin Çinli olduğunu ya da benzeri ifadeler içeren bilgiler kaydetti. 

Söz konusu gemilerin dışında, dört gemi ise, varış noktasının yazılması gereken alana, İsrail ile bir bağlantılarının olmadığını yazdı. 

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

İran'ın desteklediği Yemen'deki Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten itibaren Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu söyledikleri ticari gemilere el koymaya ve bazılarına dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

İsrail'e soykırım operasyonunda destek veren ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu duyurdu.

Kızıldeniz'de 31 Aralık'ta İsrail'le bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak'ta da İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta ABD ve Japonya tarafından sunulan ve Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının acilen sonlandırılmasını talep eden karar tasarısını kabul etti.

Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si yapılıyor.