Kocaeli'nin Gebze ilçesinde ABD firması olan Procter and Gamble (P&G) fabrikasının ana binasını basan 1 kişi, içeridekileri rehin aldı. Olay yerine özel harekat polisleri sevk edildi.

Gebze'de dün saat 14.30 sıralarında kimliği belirsiz 1 kişi, elinde silahla ABD firması olan P&G'ye ait fabrikanın ana binasına girdi. Şüpheli İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla fabrikadakileri rehin aldı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

ESKİ ÇALIŞANMIŞ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, gazetecilere, saat 14.00-14.30 sularında daha önce de bu işletmede çalışmış kişinin silahla içeri girme teşebbüsünde bulunduğunu ve özel güvenliğin engelleyememesi üzerine fabrika içinde çalışanları rehin aldığını anlattı.

Şahsın, İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu saldırıların durması ve Mısır'daki sınır kapısının açılması talebi olduğunu aktaran Yavuz, olayın öğrenilmesinden itibaren valiliğin koordinasyonunda, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da talimatlarıyla hassas müzakere süreci yürütüldüğünü belirtti.

"MÜZAKERELER SONUÇ VERMEDİ"

Yavuz, özellikle rehinelerin can güvenliğinin sağlanması, onlara zarar gelmemesi için titiz çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, "Bu nedenle de basın açıklaması tarzından özellikle uzak durduk. Hedefimiz öncelikle kardeşlerimizi sağ ve salimen oradan çıkarmaktı. Nitekim bu süreçte kıymetli emniyet mensuplarımız, istihbarat teşkilatımızla, olabilecek tüm bağlantılarını da değerlendirerek çalışma gerçekleştirdik. Daha sonra da rehinelerin hiçbirisine zarar gelmeksizin küçük bir operasyonla da etkisiz hale getirdik. Çünkü müzakereler sonuç vermedi" diye konuştu.

REHİNELERİN SAĞLIK DURUMU İYİ

"Kardeşlerimizin her birinin sağlık durumu iyi" diyen Yavuz, "Bizatihi olay esnasında içerideydik. Rehinelerin hepsine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Biz Türkiye'nin huzurundan yanayız. Bu tür davranışları sergileyen herkesin karşısında önce biliyorsunuz hukuk işler. Güvenlik birimlerimiz üzerlerine düşen görevi hassasiyetle yerine getirmiştir" şeklinde konuştu.

Yavuz, zanlının ihtiyaçları için dışarı çıktığında operasyonun gerçekleştirildiğini aktararak, "Ona göre konuşlanmıştık. Alternatif birtakım çalışmalar yapmıştık. Hareket tarzını bir kez daha arkadaşlarla değerlendirdik. Kıymetli emniyet mensuplarımız, kahraman güvenlik güçlerimiz gerekli müdahaleyi yapmak suretiyle, rehinelere herhangi bir zarar gelmeyeceğine emin olduğumuz anda gerekeni yaptık" ifadesini kullandı.

"İKİ SİLAHI VE ÜZERİNDE DÜZENEK VARDI"

Zanlının iki silahının ve üzerinde düzeneklerin mevcut olduğunu bildiren Yavuz, bu konularda çok hassas davrandıklarını ve her ihtimali düşündüklerini dile getirdi.

Yavuz, şüphelinin ateş açıp açmadığı sorusuna, "Bizim operasyonumuzda herhangi bir ateş etme eylemine girişemedi. Arkadaşlarımız çok anlık bir hareketle etkisiz hale getirdi." dedi.

"ÖRGÜT BAĞLANTISI TESPİT EDİLEMEDİ"

Zanlının herhangi bir örgütle şu anada kadar bağının tespit edilemediğini kaydeden Yavuz, fabrikanın eski çalışanı olan şahsın operasyon sırasında yaralanmadığını da sözlerine ekledi.

ÖZEL HAREKÂT SEVK EDİLDİ 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde İhsan Dede Caddesi'nde faaliyet gösteren fabrikaya aralarında özel harekatçıların da yer aldığı çok sayıda polis ve jandarma ile sağlık ekibi sevk edildi. Bölgede keskin nişancılar ile müzakere polisleri de görev yaptı. 

FABRİKA İÇİNDEN FOTOĞRAF

Öte yandan, fabrika içinden çekilen bir fotoğraf da ortaya çıktı. Fotoğrafta yüzünü Filistin poşusuyla kapatan, üzerinde bomba düzeneğini andıran düzenek olan kişinin elinde tabanca ile poz verdiği görüldü. Fotoğrafta şüphelinin duvara sprey boyalarla da 'Kapılar açılacak. Gazze için ya musalla ya ölüm" yazdığı ve Türk bayrağı ile Filistin bayrağı çizdiği görüldü.

Rehin alınanların 3'ünün şirketin muhasebecisi, 1 kişinin ise proje sorumlusu, diğer 3'ünün ise fabrika personeli olduğu öne sürüldü.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI YAPILDI

Olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Rehin alınan kişilerden birinin doğum günü olması sebebiyle daha önceden hazırlık yapan iş arkadaşları, saldırgandan doğum günü kutlamak için izin istedi. Saldırganın izin vermesi üzerine fabrika çalışanlarından birinin doğum günü kutlaması yapıldı. Daha önceden alınan pastaya koyulan mumlar üflenirken, arkadaşları doğum günü olan personeli kutladı. Videoda rehinelerin sağlık durumlarının da iyi olduğu görüldü. 

REHİNELERİN YAKINLARI FABRİKA ÖNÜNDE BEKLEDİ

Fabrikanın olduğu yere rehin tutulan kişilerin yakınları geldi. Fabrikada finans departmanında çalışan rehinelerden Süheyla Zihni'nin eşi İsmet Zihni saldırganın bir hesaptan yayın açtığını belirterek, "Görüntülerde eşim vardı, arkadaşımın eşi vardı. 1-2 tane de erkek çalışan orada otuyorlardı. Müzik çalıyorlardı. Eşim bana mesaj attı ama o mu başkası mı bilmiyorum. Rehin alındığını söyledi. 'Biri yaklaşırsa sağa sola ateş açıyor' dedi. Saldırgan rehin aldığı kişilere, 'Size bir şey yapmayacağım, rahat olun' demiş. İçeride 7 kişi var. İçerideki eşim. Finans departmanında çalışıyor. Ben İzmit'ten geliyorum. İzmit'teyken beni kardeşi arayıp 'Telefona bakmıyor, bir şey mi var' diye sordu. Sonra ben aradım yine bakmadı. Daha sonra mesaj atmış 'Rehin alındık' diye. Aradım, açtı 'Rehin alındık, iyiyiz' dedi, kapattı telefonu öyle geldim. Sadece rehin alındığını söyledi. Yaklaşan olmuş herhalde şahsa, sağ-sola ateş açtı demiş" ifadelerini kullandı. 

SALDIRGANIN PAYLAŞIMLARI ORTAYA ÇIKTI

Saldırganın alçı, boya, sıva ve bina dekorasyonu işleri yapan İbrahim Y. olduğu öğrenildi. İbrahim Y.'nin sosyal medya paylaşımları da ortaya çıktı. Saldırgan paylaşımında, "Bu saatten sonra sevdiklerimin yapacağı tek şey benim için Filistin'e dua ettikleri gibi dua etmektir" ifadeleri yer aldı.

AİLELER SOSYAL MEDYADAN YAKINLARINI TAKİP ETTİ

Rehine yakınları, zaman zaman rehinelerin açtığı sosyal medya yayınlarını takip ederek sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştı.

PAYLAŞIMLARINA DEVAM ETTİ

Saldırgan İbrahim Y. de sosyal medya hesabından paylaşımlarına devam etti. İbrahim Y. paylaşımında, "Kimsenin söylediğinin umurumda olmadığının farkındasınızdır umarım. İster deli, ister terörist, isterse hain olsun. O kapının açılacağına inanmıştım" ifadelerini kullandı.

Saldırganın bir diğer paylaşımında da rehinelerden birinin doğum gününün kutlanmasıyla ilgili "Her ölüm, bir doğuma gebedir. Barışın doğumu ve barışın kapılarının açılması umuduyla" ifadeleri yer aldı.

DIŞARI ÇIKMA FIRSATI OLDUĞU HALDE ÇIKMAMIŞ

Saldırgan ayrıca rehinelerden Süheyla isimli kadının çıkma fırsatı olmasına rağmen dışarıya çıkmadığını iddia ederek "Süheyla Hanım çıkma fırsatı olduğu halde arkadaşlarını bırakmayıp, kalarak dünyaya örnek bir davranış sergilemiştir" paylaşımı yaptı.

REHİNELERDEN BİRİNİN AİLE GRUBUNA YAZDIĞI MESAJLAR YÜREK BURKTU

Rehin alınanlardan birinin, yakınlarının bulunduğu WhatsApp grubuna yazdığı mesajlar ortaya çıktı. Kadın rehinenin gruba, "Sizi çok seviyorum. Kurtarın bizi artık. İyi değilim, korkuyorum. Şarjım az. Sınır kapısı açılsın istiyor. Söyleyin açılsın yoksa çıkamayacağız" dediği görüldü. Aile üyelerinin de kadına iyi dileklerde bulunarak teskin etmeye çalıştığı görüldü.