Emekliye, işçiye, gençlere hele büyük şehirlerde konut satın almak hayalden de öte... Nitekim faizler inerken konut fiyatları uçuyor. Konut fiyatları inerken faizler uçuyor. Gelirler yerinde sayıyor.

Tabii Türk Lirası bazında bakmak mantıklı değil konut fiyatlarına... Nitekim Türk Lirası pet şişeye göre bile değer kaybettiği için kapsam dışı... Döviz bazında bakmak gerekli ki reel olarak görelim gerçek hareketi...

★★★

Konuta olan yüksek talebin ve fiyatlarda yaşanan yüksek artışlarının başlıca sebebi ihtiyaç değil, Türk Lirası’na olan güven kaybı nedeniyle sektörün yatırım kalemine dönüşmesiydi.

Suni olarak yönlendirilen alternatif piyasaların kötü getirileri nedeniyle finansal birikimlerini konuta yönlendiren geniş bir kesim harekete geçti.

★★★

Geçen yıl konut fiyatlarının yüzde 65’ten fazla artması gerekiyordu ki para kaybetmeyin. Geçen yıl öyle bir artış olmadı. Nitekim satışlar son 9 yılın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Bu durum 2024’te de aynı şekilde devam edecek belli ki... Normal olarak harcanabilir geliri artmayan hatta azalan geniş toplum kesimlerinin konuta talebi kısıldı. Beklemeyin açılmasını...

★★★

Yatırım amacıyla yapılan alımlar da bıçak gibi kesildi. Nitekim hem evin değeri artıyordu hem de kiraya verdiğinizde gelir tatmin ediciydi. Yıllık yüzde 25 kira artış düzenlemesi geldiğinden beri hikaye çok değişti.

Memlekette ne kiracı hayatından memnun ne de ev sahibi... Kiracıların çoğu durumu görüyor en azından uzlaşılacak bir kira artışına gitmeye çabalıyor. Biliyor ki huzursuzluk çıkacak, ağız tadıyla evinde oturamayacak.

★★★

Problemi çözeceklerine yeni problem yaratmakta üzerlerine yok. Bu işin böyle gitmeyeceği aşikar... Ya devlet aklı başında bir adım atar ya da polis sabahtan akşama ev sahibi-kiracı kavgasına koşar.

Her konuda böyle işler yapıyorlar. Ülkede tıkır tıkır işleyen sistem bırakmadılar. Kapasiteleri bu kadar! Suç yönetenlerin mi, seçenlerin mi? Onu da düşünmekte fayda var.

★★★

Barınma ülkede neden sorun haline geldi? Ev fiyatları neden bu kadar katlandı? Mevcut yönetimin dini referans alarak ekonomi yönetmesinin etkisi var mı? Ya da sığınmacı, mülteci politikalarının yaşattığı bir açmaz mı?

Oysa inşaatın iyi gitmesi yanında onlarca sektöre gelir kapısını açıyor. Türkiye’nin büyüme hızına ivme katıyor. Bunların hepsi iyi güzel de bir şeyler yanlış gidiyor ki sektör kan ağlıyor.

Yabancılar alacak, Araplar uçuracak cinsinden masalları ciddiye almayın. Onların aldığı küsuratlar ile dev sektör ayağa kalkmaz.

★★★

Şu anda elinde en çok konutu olanlar, bankalar... Batık kredilerini hesaplamaya çalışıyorlar. Müteahhitlerin içine düştüğü inşaat çukurundan halen çıkamıyorlar.

Yerel seçimlere şunun şurasında ne kaldı? Hiç bunları sorgulamayalım, gidip konut fiyatlarını, uyguladığı yanlış ekonomi politikalarıyla patlatan ampulün adamına oyumuzu basalım. Niye? Yine yeni evler yapacak. Cebinden mi? O soru hiç sorulmayacak!