Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşulan akrobasi timi Türk Yıldızlarına ait olduğu belirtilen F5 eğitim uçağı, saat 13.00 sıralarında iniş sırasında piste yakın bölgede çalışma yapan iş makinesinin üzerine düştü.

Pilot Binbaşı Şükrü Gümüş paraşütle atlayıp kurtulurken, iş makinesi operatörü İstihkam Uzman Çavuş Ercan Güven şehit oldu.

 Uçağın düştüğü şantiye alanında yaralanan Sözleşmeli Er Furkan Öztürk ise yaralandı. Gümüş ve Öztürk'ün sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, kazayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Konya'da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51'de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, bakıma sevk edilmiştir. Uçağın bozulan bölgedeki pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır" denildi.

"İŞ MAKİNESİ KULLANAN ASKER ŞEHİT OLDU"

Konya Valisi Vahdettin Özkan, yaptığı açıklamada, saat 12.51'de Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait NF-5 eğitim uçağının üs içinde şantiye düştüğünü belirtti, "İhbar üzerine kısa sürede olay yerine emniyet, jandarma, AFAD, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Pilotlarımız atlayarak sağ kurtuldu. Şantiyenin içinde iş makinesini kullanan askeri personel şehit oldu. Kaza nedeniyle teknik çalışmalar devam ediyor. Şantiyede bulunan bir askeri personel de yaralandı. Pilot ile yaralı askeri alanda sağlık durumları iyi" diye konuştu.

ŞEHİDİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI 

Milli Savunma Bakanlığı, kazada şehit olan Uzman Çavuş Ercan Güven için taziye mesajı yayımladı. Mesajda, "Konya'da, 14 Mart 2024 tarihinde, Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımızın eğitim uçuş sırasında kaza kırıma gidişi sonucu, uzaktaki bölgesel pist onarım çalışması yapan Hava İstihkam Uzman Çavuş Ercan Güven şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve umutsuzye Boğan bu olayda hayatlarını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabırsızlıkla beklenenler" ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de şehit Güven için taziye mesajı yayımladı. Güler "Kahraman silah arkadaşımız, 14 Mart 2024 tarihinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet; kederli ailesi ve asil milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum" dedi. 

AİLEYE ACI HABER ULAŞTI

Konya'da askeri eğitim uçağının düştüğü noktada iş makinesi kullanırken şehit olan Uzman Çavuş Ercan Güven'in ailesine acı haber verildi. 

Efeler Kaymakamı İlker Arıkan ve beraberindekiler, Güven'in Girne Mahallesi'nde oturan babası Yusuf Niyazi Güven ve eşi Cansu Güven'e şehadet haberini ulaştırdı. 

Evli ve bir çocuk babası olan Uzman Çavuş Ercan Güven'in evine Türk bayrağı asıldı. 

Güven'in ağabeyinin de birkaç yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat ettiği öğrenildi.