İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Aslı Ayan 5 yıl önce Antalya'da yaşadığı dönemde, bir arkadaşının aracılığıyla H.A.G. ile tanıştı. H.A.G., iş yoğunluğu ve sağlık problemleri nedeniyle Pomeranian cinsi 'Lui' isimli köpeğini Aslı Ayan'a verdi. Ayan, 'Lui'nin sağlık kontrolleri ve bakımlarını tamamlayıp köpeğin kaydını üzerine aldı. 2021'de H.A.G., Aslı Ayan'ı arayarak bir süreliğine sevmek için 'Lui'yi almak istediğini söyledi. Köpeği teslim eden Ayan, bir süre sonra H.A.G.'nin 'Lui'yi geri vermeyeceğini söylemesi üzerine 5 Şubat 2021'de noter aracılığıyla ihtarname gönderdi. Aslı Ayan, H.A.G.'nin köpeği teslim etmemesi üzerine bu kez dava açtı.

Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 2022'de karar çıktı. Köpeğin H.A.G.'den alınarak Aslı Ayan'a verilmesine karar verildi. Gerekçeli kararda, bilirkişi raporlarının özeti yer aldı. Özette davacının köpeği sahiplendiği, bakım, besleme ve aşılama işlemleriyle ilgilendiği ve yaptırdığı, köpeğin aşı karnesinin Aslı Ayan adına olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Aslı Ayan, mahkeme kararına rağmen 'Lui'nin hâlâ kendisine teslim edilmediğini söyledi.

"BENİM HAYVANIM, GERİ VERMİYORUM"

Ayan, "Kısa süre önce köpeğimi kaybetmiştim. 'Lui'yi aldım ve ona yuva sağlamaya çalıştım. Aşılarını ve bakımını üstlendik. 1,5 sene sonra pandemide H.A.G. telefonda iznim olursa 'Lui'yi görmek, onunla zaman geçirmek istediğini söyledi. Ben de kabul ettim, aklıma bir şey gelmedi" dedi.

H.A.G.'nin 'Lui'yi teslim etmemek için kendisini sürekli oyaladığını söyleyen Ayan, "Bana yeğeninin 'Lui'ye çok bağlandığını ve onu ayıramadıklarını söyledi. 'Bize biraz daha zaman verebilir misiniz?' dedi. Biraz daha idare edebileceğimi söyledim. Sonra o zaman geldiğinde bana bunun mümkün olamayacağını, 'Lui'ye çok alıştıklarını, ondan ayrılmak istemediklerini söyledi. Çok üzüldüm, çok canım sıkıldı. 'Gelin konuşalımi böyle bir şey olamaz' dedim. Bana hoş olmayan bir şekilde 'Lui' zaten benim köpeğim, size köpeğimi bakın diye verdim, para da talep etmedim' gibi bir ifade kullandı. 'Sizin köpeğiniz değil, benim evcil hayvanım. Size onu geri vermiyorum, vermeyeceğim' dedi. 'Peki, o zaman ben de gereğini yapacağım' dedim. 'Elinizden geleni ardına koymayın' dedi" diye konuştu.

Ayan, "Avukat Cengizhan Gököz davayı hiçbir şey talep etmeden üstlendi. Bu bana çok büyük güç verdi. Bu tür durumlarda 'Nasıl olsa bunun için insanlar bir çabaya girmez, vazgeçer' diye düşünülüyor. Cengizhan Bey'den aldığım destekle bu davayı açtım ve sonuçta başarılı olduk. Umarım en kısa zamanda 'Lui' ile kavuşacağız. 'Lui' şu an nerede hiçbir fikrim yok, çünkü bize kaybolduğunu söylediler. O yüzden şu an akıbetini bilmiyorum" ifadesini kullandı.

"EMSAL KARAR OLABİLİR"

Dava süreci hakkında bilgi veren avukat Gököz ise şöyle konuştu: "Mahkeme bilirkişi incelemesini yaptırdı. Bizim verdiğimiz belgelerde 'Lui'ye annelik yapanın, onu veterinere kaydettirenin, çip taktıranın, bütün hastalıklarında, beslenmesinde her şeyinde müvekkilim Aslı Ayan'ın olduğu tespit edildi. Bu yönde karar vererek 'Lui'nin teslimine karar verildi. Kaybolduğunu söylüyorlar ama bulacağız. Emsal karar olabilir. Çünkü insanlar uğraşmıyor, 'bundan bir şey çıkmaz' diye peşinden gitmiyor. Bizim hassasiyetimiz bu sonucu ortaya çıkardı."