Öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesini engellemek için başvurulan yöntem sosyal medyada dikkat çekti.

Batangas Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlilerinden Angelo Ebora, öğrencilerden sıra dışı şapkalar takmalarını istedi. Öğrencilerin neredeyse 70'inin tamamı, 19 Mart'taki sınava kendi başlıklarını tasarlayıp takarak katıldı.

Bir öğrencinin dev testere şeklinde bir şapka taktığı, bir diğerinin Game Boy konsolu şeklinde bir şapka taktığı ve bir diğerinin de Pikachu şapkası taktığı görüldü.

Angry Birds, Corpse Bride, Minecraft'tan Creeper ve Spongebob'dan Patrick gibi çizgi film karakterlerini şapkalarına yansıtan öğrencilerin sınav sırasındaki görüntüleri sosyal medyada da ilgi çekti.

Ebora, onlara akademik dürüstlüğü öğretirken aynı zamanda öğrencilerin sınav sırasındaki streslerini de hafifletmeye yardımcı olmak istediğini söyledi.

Şapkalar, 18-19 yaşları arasındaki öğrencilerin sınıf arkadaşlarının cevaplarına bakıp kopya cevaplarını görmelerini engelledi.

Ebora, pek çok öğrencisinin şapka taktığını görünce, onlarla gurur duyduğunu söyledi.

Her ne kadar şapkalar, öğrencilerin kopya çekmesini engellemek için takılsa da sosyal medyada pek çok kişi bunların içine de kopya yazılabileceğini belirtti.