Kış şartlarının çetin geçtiği Tunceli Ovacık'ta kadınlar günlük yaşamlarını genellikle evlerinde değerlendiriyor. Bu nedenle de sosyal aktivitelerden kısmen uzak kalan kadınlar, bazı zamanlarda ise müzik ve el sanatları kurslarına katılarak eğlenmeye çalışıyor. 

Ev hanımı 15 kadın da bir yıl önce Zazaca'da 'bizim sesimiz' anlama gelen 'VengeMa' isimli müzik topluluğunu oluşturdu. Haftanın belirli günlerinde Behzat Firik Kültür Evi'ne gelen kadınlar, müzik öğretmeni İsmail Gönek'ten enstrüman çalma ve türkü söylemeyle ilgili eğitimler alıyor. 

Anadolu ezgilerini Türkçe, Zazaca, Kürtçe ve Ermenice seslendiren kadınlar, düzenlenen etkinliklerde sahne alarak dinleyicilerle buluşuyor. 

"KÜÇÜK BİR İLÇEDE BÜYÜK ŞEYLER YARATMAK İSTİYORUZ"

Koroda yer alan Sermin Akbalık, "Bu koronun kurulması bizim için çok iyi oldu. İki tane kızım var ve onlardan arta kalan zamanımı koroda geçiriyorum. Çok güzel dostlarım oldu ve arkadaşlıklar edindim. Kültürel açıdan zaten burada pek bir şey yapamıyoruz. Koroda arkadaşlarla çok güzel fikirler ortaya çıkarabiliyoruz ve bunu daha da nasıl ileriye götürebiliriz diye düşünüyoruz.Bunun yanı sıra kitap okuma kulübü gibi şeyleri de kurmayı düşünüyoruz. Sadece saz, gitar ya da erbane değil farklı enstrümanlar da çalmayı amaçlıyoruz. Küçük bir ilçede büyük şeyler yaratmak istiyoruz" dedi. 

Sinem Opuz Demir de  "Sesimin tek başına değil de kadınlarla birlik olunca daha da anlamlandığını ve güzel çıktığını öğrendim. On sesin bir araya gelerek tek ses olması ve birlikte bir şeyler yapabilmenin çok güzel olduğunu fark ettim. Unutulmaya yüz tutan türküleri hocamızla gün yüzüne çıkardık. Evde bu türkülere çalışıyoruz ya da detaylarını yaşlı insanlardan dinliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Haftada bir gün koro eğitimine katıldığını söyleyen Senem Yerlikaya ise "Anadolu ezgileri ile Ermenice, Zazaca, Kürtçe ve Türkçe gibi birçok eseri seslendiriyoruz." diye konuştu.
 
Belkıs Örük de koro sayesinde stresten uzaklaştığını belirtti.